Chroń to, co dla Ciebie ważne

Opublikowano: 15 października 2009. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Z badań przeprowadzonych przez F-Secure, producenta rozwiązań do ochrony danych, wynika, że wielu użytkowników straciło zdjęcia, pliki muzyczne oraz ważne dokumenty przechowywane w komputerach. W Polsce ten problem dotknął 60% respondentów, w Finlandii 45%, we Włoszech 41%, natomiast w Stanach Zjednoczonych 34% a w Szwecji 31%. Obawa przed utratą ważnych danych jest powszechna w większości krajów.

Jak wynika z przeprowadzonych przez F-Secure badań średnio 40% użytkowników straciło kiedyś ważne dane. Zwykle z takim zdarzeniem wiąże się stres i poczucie osobistej, a także emocjonalnej straty. Często codzienne funkcjonowanie zostaje utrudnione przez brak haseł do kont e-mail czy bankowych. Zawsze warto pamiętać, że sprzęt bywa zawodny, a przypadki losowe jak zniszczenie czy zgubienie mogą zdarzyć się każdemu. Dlatego tak istotne jest tworzenie kopii zapasowych. – komentuje wyniki badań Michał Iwan, dyrektor zarządzający F-Secure w Polsce.

Kopie zapasowe zdjęć tworzy średnio 56% respondentów. Najczęściej wybieranym miejscem jest dysk twardy komputera. Inne formy back upu zależą od kraju. W Polsce najpopularniejsze są płyty CD i DVD – 41% użytkowników korzysta właśnie z tej formy archiwizacji, natomiast w Stanach Zjednoczonych płyty wybiera 28%, we Włoszech 18% a w Finlandii 16%. Pen drivy USB nie cieszą się w Polsce szczególnym zaufaniem, gdyż korzysta z nich tylko 7% respondentów, podczas gdy we Włoszech, Finlandii i USA 18%. Kart pamięci aparatów fotograficznych używa w Stanach Zjednoczonych 16% osób, a w Polsce zaledwie 3%.

Nową metodą jest tworzenie kopii zapasowych on line przy użyciu rozwiązań takich jak F-Secure Online Backup. Pliki są wówczas archiwizowane na serwerach zewnętrznych dostępnych z dowolnego miejsca na świecie o każdej porze. Dodatkową zaletą jest automatyczny proces backupu, o którym użytkownik nie musi pamiętać. Rozwiązanie F-Secure oferuje nielimitowaną ilość miejsca na serwerach, a także prosty i intuicyjny portal do przeglądania kopii plików oraz maili.

Tomasz UchańskiChroń to, co dla Ciebie ważne

Podziel się!

O autorze

tomasz.uchanski