Co robić przed maturą, żeby dobrze zdać najważniejszy egzamin w życiu?

I Ty na ostatniej prostej przed maturą, zastanawiasz się gorączkowo, jak wygrać z czasem? Z przerażeniem patrzysz na stos książek i zeszytów, i nie bardzo wiesz od czego zacząć powtórki? Spokojnie, zaufaj naszym poradom, a na pewno maturę zdasz na pięć!

Co robić przed maturą, żeby dobrze zdać najważniejszy egzamin w życiu? 1

Jak efektywnie powtórzyć materiał do matury?

Nie ma się co oszukiwać – bez powtórzenia materiału, a więc przyswojenia definicji i wzorów, zdecydowanie nie osiągniesz dobrego rezultatu. Najlepiej materiał zacząć powtarzać nawet pół roku przed egzaminem. Unikniesz wtedy stresu i będziesz mieć czas, by nadrobić też ewentualne zaległości.

Jeśli jednak nieco później zabrałeś się do nauki, to pomocne mogą być kursy maturalne online. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje, dzięki czemu nie musisz przesiadywać w bibliotece i opracowywać własnych notatek. Kursy maturalne online mają jeszcze jedną zaletę – zapewniają nie tylko dostęp do rzetelnie opracowanych materiałów, ale także do łatwiejszych i trudniejszych ćwiczeń. W taki sposób szybko zweryfikujesz swoje postępy w nauce.

Ustal sobie też właściwy harmonogram pracy. Sprawdź, ile dni zostało Ci do matury i na każdy dzień rozplanuj poszczególne zagadnienia. W ten sposób zobaczysz, ile czasu potrzebujesz na powtórki i przepracowanie ćwiczeń.

Czy zdałbyś zeszłoroczną maturę?

Jeśli teorię masz w przysłowiowym jednym paluszku, to czas na sprawdzenie się w części praktycznej. Wielu nauczycieli poleca tutaj rozwiązywanie zadań maturalnych z poprzednich lat. To znakomity sposób, by przekonać się, czy nadążasz za maturalnym poziomem i gdzie masz niedociągnięcia. Gdzie szukać takich zadań? Najprościej w sieci.

Arkusze maturalne z biologii, chemii, matematyki czy z informatyki są publikowane bezpłatnie. Na stronach znajdziesz też wszystkie odpowiedzi, dzięki czemu będziesz wiedzieć, czy właściwie wszystko pojąłeś. Dobrym pomysłem jest rozwiązywanie zadań na czas – w końcu szybko przesuwające się wskazówki zegara na maturze, napędzają najwięcej stresu i nerwów. Przekonaj się więc wcześniej, czy zdążysz przed ostatnim dzwonkiem. Np. dwa weekendy w miesiącu możesz sobie zorganizować taką małą maturę w domu, rozwiązując wszystkie zadania z danego roku.

Z jakich źródeł czerpać wiedzę?

Czujesz, że szkolne podręczniki to zdecydowanie za mało? Gorzej, jeśli gdzieś zawieruszyły się notatki z poprzednich klas. Zanim ruszysz do księgarni czy biblioteki, możesz spróbować znaleźć odpowiedzi w internecie. Tutaj znów rewelacyjnym rozwiązaniem są kursy maturalne online, które zawierają dosłownie wszystkie niezbędne informacje i do tego są bardzo dokładnie opracowane. Pomocne będą też wszelkie kompendia wiedzy, do których możesz zajrzeć w każdym momencie i szybko znaleźć interesujące Cię zagadnienia.

Sprzymierzeńcem w tym trudnym czasie są też tablice maturalne. Z nich będziesz mógł korzystać na egzaminie maturalnym, by szybko odnaleźć niektóre wzory. Docenisz ich posiadanie także podczas rozwiązywania zadań.

Jakie techniki nauki do matury są skuteczne?

Dysponujesz już książkami. Wiesz też, gdzie znaleźć zadania maturalne. Nadszedł zatem czas, by przyjąć właściwą strategię i zyskać pewność, że na egzamin będziesz optymalnie przygotowany z każdego zagadnienia.

Po pierwsze stwórz sobie plan, dzięki któremu rozsądnie rozłożysz cały materiał na wszystkie dni i unikniesz stresu, że dwa tygodnie przed maturą została Ci jeszcze połowa zagadnień do opanowania. Po drugie, przed każdą powtórką wypisz sobie główne zagadnienia, które musisz przyswoić. Po trzecie planuj przerwy na spacer, jabłko czy parę ćwiczeń z jogi. Po czwarte otaczaj się karteczkami, na których zapiszesz najważniejsze informacje – przylepione do ściany lub tablicy będą przypominać o powtórkach. Po piąte angażuj do nauki innych – ucz się z przyjacielem, albo poproś mamę by odpytała Cię z przerobionego materiału. Po szóste dbaj o długi i relaksacyjny sen, ponieważ tylko w ten sposób będziesz odpowiednio wypoczęty, by dobrze przyswoić zaplanowaną partię kolejnych zagadnień.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top