Co to jest botnet i dlaczego należy zachować ostrożność?

Opublikowano: 18 lutego 2009. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , , , , ,

Botnet to grupa komputerów zainfekowanych przez boty, czyli szkodliwe programy, które umożliwiają zdalne kontrolowanie komputera nieświadomej ofiary. Komputer zaatakowany w ten sposób bywa często nazywany zombie, ponieważ — podobnie jak zombie w filmach grozy — jest pod kontrolą kogoś innego. W tym przypadku ten ktoś — czyli cyberprzestępca, który zarządza bonetem — nazywa się właścicielem botów (ang. bot herder).

Botnety są ważnym narzędziem w rękach cyberprzestępców, wykorzystywanym głównie do rozsyłania ogromnych ilości spamu. Właściciele botów często wynajmują swoje botnety innym przestępcom, którzy rozsyłają spam, na przykład w postaci wiadomości reklamujących podróbki leków lub zachęcających do kliknięcia jakiegoś łącza i pobrania w ten sposób programu do kradzieży danych albo programu szpiegującego. Właściciele botów powiększają swoje botnety, rozsyłając spam ze szkodliwymi załącznikami i łączami, przez które pobierane są programy tworzące nowe boty.

Aktualnie największe botnety to Storm, Rustock, Sribi, Kraken, Mega-D i Bobax. Ich sieci obejmują wiele tysięcy aktywnych botów.

Jeżeli nie chcesz stracić swoich danych osobowych lub oszczędności, uważaj. Jeżeli nie masz pewności, czy twój komputer nie stał się częścią botnetu, możesz to sprawdzić np. za pomocą bezpłatnego narzędzia RUBotted firmy Trend Micro, które monitoruje komputer pod kątem aktywności botów.

Zagrożenie dotyczy zarówno użytkowników indywidualnych, jak i firm, warto więc przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności przez wdrożenie zabezpieczeń online, które chronią przed:
1) otrzymywaniem spamu w postaci poczty elektronicznej,
2) kliknięciem niebezpiecznych adresów URL w wiadomościach rozsyłanych jako spam,
3) pobraniem szkodliwego oprogramowania, na przykład koni trojańskich lub programów szpiegujących.

Hanna LaskowskaCo to jest botnet i dlaczego należy zachować ostrożność?

Podziel się!

O autorze

hania