Cyfrowa klasyka kina polskiego za 10 mln złotych

Polskie firmy zajmujące się cyfryzacją produkcji filmowych chcą wsparcia ze strony Ministerstwa Kultury odnośnie cyfrowej restauracji 50 polskich filmów należących do kanonu kina polskiego. Z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim spotkał się w tej sprawie prezes Kino Polska Dystrybucja Grzegorz Molewski – informuje Rzeczpospolita.

KinoRPDigitalizację polskich filmów wykonują obecnie firmy wchodzące w skład projektu Kino RP. Przedsięwzięcie ze strony państwa wspierały dotychczas dwie wytwórnie filmowe: Kadr i Oko. W wypowiedzi dla Rzeczpospolitej Grzegorz Molewski zauważa jednak, że większość polskich filmów jest własnością publiczną i powinno się tym zainteresować także ministerstwo.

Koszt zcyfryzowania minuty filmu dochodzi do 1,5 tys. złotych, a proponowane odnowienie 50 filmów to 7-10 mln złotych i o zorganizowanie przetargu na taką kwotę występują przedstawiciele Kino RP. Przedsiębiorcy uważają, że inicjatywa mogłaby ruszyć w III kwartale 2009 roku, a najlepszym kandydatem na przeprowadzenie przetargu jest Filmoteka Narodowa.

Strona projektu Kino RP: www.kinorp.pl

http://www.rp.pl/artykul/67344,344101_Cyfryzacja_filmow_za_10_milionow.html

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top