Cyfrowa Telewizja Mobilna – testowa emisja

Opublikowano: 19 lutego 2008. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , , ,

Czterej najwięksi operatorzy telefonii komórkowej w Polsce – Polska Telefonia Cyfrowa, PTK Centertel, Polkomtel i P4 – uruchomili testy Cyfrowej Telewizji Mobilnej w standardzie DVB-H. Jest to pierwszy efekt porozumienia o współpracy podpisanego przez operatorów dwa miesiące temu. Testowa emisja programów cyfrowych jest możliwa dzięki kooperacji z nadawcami telewizyjnymi oraz przy wsparciu UKE.
Emisja programów Mobilnej Telewizji Cyfrowej jest realizowana z nadajnika na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W ramach testów nadawanych jest 12 programów telewizyjnych udostępnionych między innymi przez TVP, TVN i Polsat. Sygnał na zewnątrz budynków można odbierać w promieniu około 30 km od centrum, natomiast wewnątrz budynków jest to możliwe w promieniu ok. 10 km. Odbiór programów możliwy jest za pomocą telefonów komórkowych zdolnych do obsługi transmisji DVB-H. Emisja sygnału testowego prowadzona jest przez firmę TP Emitel, partnera technologicznego testów.

Trwające obecnie testy są wynikiem współpracy zapoczątkowanej w zeszłym roku pomiędzy czterema polskimi operatorami komórkowymi. Pozwala ona znacznie skrócić czas i zoptymalizować koszty wprowadzenia na polski rynek nowoczesnych usług telekomunikacyjnych. Wspólne prace nad przygotowaniem do uruchomienia usług opartych o transmisję DVB-H oraz wsparcie ze strony nadawców i UKE pozwoliły na szybkie osiągnięcie gotowości do uruchomienia Mobilnej Telewizji Cyfrowej na zasadach komercyjnych.

Wprowadzenie technologii DVB-H jest zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej, która rekomenduje ją jako europejski standard dla technologii video w urządzeniach przenośnych. Kluczową kwestią dla jej dalszego rozwoju w Polsce jest obecnie przydział częstotliwości, na których mogą być nadawane. Operatorzy liczą, że dzięki dalszym wspólnym działaniom oraz pozytywnemu nastawieniu Regulatora rynku możliwe będzie szybkie przyjęcie uregulowań pozwalających na ich sprawne wdrożenie i rozwój.

Hanna LaskowskaCyfrowa Telewizja Mobilna – testowa emisja

Podziel się!

O autorze

hania