Czy polskie sieci WiFi są bezpieczne?

Kaspersky Lab, producent rozwiązań służących do ochrony danych, opublikował nowy artykuł poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi w Toruniu. Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Analiza opierała się na sprawdzaniu typu zabezpieczeń, a nie ich łamaniu.

W trakcie badania przeprowadzonego 27 lipca 2009 r. Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, skontrolował zabezpieczenia ponad 1000 sieci bezprzewodowych. Wszystkie sieci zostały wychwycone podczas jazdy samochodem i spaceru.

Raport zawiera, między innymi, informacje o producentach i prędkości wykorzystywanego sprzętu sieciowego, metodach szyfrowania i bezpieczeństwie toruńskich sieci.

O tym jak wygląda Toruń pod względem bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych na tle innych miast będzie można napisać w momencie kiedy opublikowane zostaną bieżące raporty z badań przeprowadzonych w innych aglomeracjach. Z pewnością stan zabezpieczeń nie jest zachwycający. Tylko 44 proc. sieci stosuje silne algorytmy szyfrowania. Z drugiej jednak strony używanie jakiejkolwiek metody szyfrowania może sugerować, że użytkownicy mają potrzebę zabezpieczania swoich sieci, jednak niekoniecznie muszą zdawać sobie sprawę z tego, który model szyfrowania jest odpowiedni dla zapewnienia bezpieczeństwa. Optymistycznym faktem wydaje się być używanie przez 1/3 użytkowników sprzętu oferującego duże prędkości transmisji danych. Czas pokaże, czy tendencja do zakładania szybszych i bezpieczniejszych sieci będzie rosła. – mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska.

Treść raportu dostępna jest pod tym adresem.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top