Domena .pl w gronie najbardziej ryzykownych

Opublikowano: 4 listopada 2010. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Domena Polski .pl trafiła do pierwszej dwudziestki najbardziej ryzykownych domen świata według McAfee – firmy zajmującej się m.in. bezpieczeństwem w Internecie.

Niedawno informowałem o pozytywnych wieściach wynikających z raportu IBM X-Force za I połowę 2010 roku, w którym Polska spadła z miejsca 7 na 11 pod względem spamu pochodzącego z domen zarejestrowanych w naszym kraju. Niestety najnowszy raport McAfee najbardziej niebezpiecznych domen internetowych „Mapping the Map Web” przedstawia domeny .pl w nie najlepszym świetle. Polska zajęła w nim 20 miejsce wśród 106 przebadanych domen TLD. Stanowi to skok aż o 40 miejsc – z 60 miejsca w roku 2009 i jest to najwyższy wzrost w bieżącym raporcie.

Domena .pl w gronie najbardziej ryzykownych 1Firma McAfee przebadała pod kątem poziomu stwarzanego zagrożenia 27 milionów serwisów internetowych. Wyniki badania wskazują, że z największym ryzykiem wiąże się odwiedzanie stron w domenach .com i .info (ważony poziom ryzyka w ich przypadku wynosi odpowiednio 31,3% oraz 30,7%). W pierwszej piątce najbardziej niebezpiecznych domen krajowych znalazły się domeny Wietnamu .vn, Kamerunu .cm, Armenii .am, Wysp Kokosowych .cc i Rosji .ru.

Ryzykowne jest odwiedzanie 6.2% z 27 milionów przebadanych serwisów internetowych – co oznacza wzrost zagrożenia w porównaniu z 5.8% niebezpiecznych serwisów w ubiegłym roku.

„Raport pokazuje, jak szybko cyberprzestępcy modyfikują sposoby przywabiania ofiar i unikania aresztowania. Jeszcze w ubiegłym roku domena Wietnamu (.VN) była względnie bezpieczna (39 miejsce), podczas gdy teraz zajęła trzecie miejsce wśród najbardziej niebezpiecznych domen świata. Cyberprzestępcy wybierają kraje, w których mogą zarejestrować domenę tanio, sprawnie i przy niewielkim ryzyku aresztowania. Przez to domeny pierwszego poziomu, które w jednym roku są bezpieczne – w następnym mogą już być ryzykowne” – komentuje Paula Greve, dyrektor ds. badań w McAfee Labs.

Firma McAfee wzięła pod lupę 297 946 serwisów zarejestrowanych w domenie .pl. Spośród nich 17 398 (co stanowi 5,8%) oznaczono jako stanowiące zagrożenie bezpieczeństwa. Niemal wszystkie serwisy w Polsce uznane za ryzykowne (96,5%) mają przypisany najwyższy, czerwony poziom ryzyka – co oznacza, że zawierają szkodliwe programy (np. trojany, wirusy i oprogramowanie szpiegowskie), kod atakujący przeglądarki po otwarciu strony lub mają złą reputację w kilku kategoriach cząstkowych. Dla porównania, niższy poziom ryzyka (żółty) jest przypisywany serwisom, które spamują użytkowników, automatycznie otwierają dużą liczbę okienek (np. reklamowych) albo zawierają odnośniki do innych niebezpiecznych stron. Taki status ma jednak tylko 3,5% polskich stron sklasyfikowanych jako niebezpieczne.

Pozytywnym przykładem z bieżącego raportu jest domena Singapuru .sg, która spadła z 10 miejsca wśród najbardziej niebezpiecznych domen zajmowanego w 2009 roku na miejsce 81. Zdaniem Singapore Network Information Center poziom bezpieczeństwa poprawił wprowadzony w tym roku wymóg przedstawiania odpowiedniej dokumentacji podczas rejestrowania domeny.

Najbardziej bezpiecznymi domenami uznano domeny .travel i .edu, w których zainfekowanych zostało poniżej pół procenta serwisów. Wśród domen narodowych najbezpieczniejszą, jak przed rokiem, okazała się domena Japonii .jp. W pierwszej piątce tej klasyfikacji są jeszcze domeny Katalonii .kat, Wysp Guernsey .gg, Chorwacji .hr oraz Irlandii .ie.

Szczegóły raportu można znaleźć na stronach McAfee.

Żródło: McAfee, eGospodarka.pl, Grafika: ceoworld.biz

aznews.plDomena .pl w gronie najbardziej ryzykownych

Podziel się!

O autorze

aznews.pl

Serwis AZnews.pl przedstawia najważniejsze informacje z branży domenowej. Znaleźć tam można bieżące informacje, raporty i zestawienia sprzedaży.