Domeny regionalne

Choć domeny regionalne to niemal 120 dostępnych rozszerzeń, szczyt popularności mają one jeszcze przed sobą. Polscy internauci dopiero teraz odkrywają ich zalety: dostępność ciekawych nazw oraz przystępne ceny.
Wybór odpowiedniej domeny może sprawiać pewne trudności. Trzeba znaleźć atrakcyjną nazwę, która nie będzie jeszcze w danej domenie zarejestrowana. W najpopularniejszych rozszerzeniach – .pl czy .com.pl jest to bardzo trudne. I tutaj szansą są domeny regionalne. Domeny regionalne są też dużo tańsze niż polskie, europejskie czy globalne. Nazwa.pl, proponuje domeny regionalne już za 90 groszy za pierwszy rok. Ich przedłużenie to wydatek rzędu 50 złotych.

– Do atutów domeny regionalnej można zaliczyć to, że ze względu na jej mniejszą popularność niż np. domen polskich, łatwiej jest znaleźć wolną i atrakcyjną nazwę w rozszerzeniach regionalnych. W domenie krajowej .pl czy  globalnej .com jest to znacznie trudniejsze. Przypomnijmy, że w internecie obowiązuje zasada pierwszeństwa, dlatego jeżeli ktoś zarejestrował przed nami nazwę w danej domenie, to szanse na jej odzyskanie są raczej niewielkie – mówi Daniel Kotyras, Dyrektor ds. Marketingu i PR w firmie NetArt.

Z domen regionalnych korzystają zazwyczaj instytucje i firmy, których działanie ogranicza się do danego miasta lub regionu. Nazwa domeny powinna wskazywać nie tylko na firmę lub obszar jej działalności. Jeżeli producent mebli obsługuje klientów tylko ze swojej miejscowości, lub ta miejscowość jest znana z tego, że pochodzą z niej solidne meble, warto podkreślić to w nazwie domeny.

Według statystyk, które podaje NASK, domeny regionalne stanowią niemal 10% wszystkich zarejestrowanych polskich domen w NASK. Dla porównania, domen .pl jest 63%, a .com.pl – 21%. W krajowym rejestrze domen, prowadzonym przez NASK znajduje się niemal 120 domen regionalnych. Nie są to oczywiście wszystkie rozszerzenia – niektórymi z nich, jak na przykład krakow.pl dysponują instytucje mające prawo do rejestrowania danej domeny.

Domeny regionalne 1

Najpopularniejszą z domen jest zdecydowanie waw.pl, jest ich w Polsce 12,5 tysiąca. To absolutny rekord wśród domen regionalnych i wynik, który trudno będzie pobić. Wystarczy wspomnieć, że w następnej domenie, czyli wroclaw.pl zarejestrowano tylko 3000 nazw.

Domeny regionalne 2

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top