Droga Mleczna zamknięta w 9 mld pikseli

Naukowcy z European Southern Observatory (ESO) wykonali za pomocą teleskopu VISTA dziewięciogigapikselowe zdjęcie Drogi Mlecznej, tworząc dodatkowo katalog 84 mln gwiazd w centralnych częściach naszej galaktyki.

Zdjęcie o wymiarach 108200 x 81500 składa się łącznie z prawie 9 mld pikseli. Wielkość wykonanego przez teleskop VISTA zdjęcia jest tak ogromna, że przeliczając liczbę pikseli na rozdzielczość stosowaną w zwykłych drukach miałoby wtedy 9 metrów długości i 7 metrów wysokości.

Droga Mleczna zamknięta w 9 mld pikseli 1

Naukowcy z ESO twierdzą, że jest to pierwszy tak duży obraz Drogi Mlecznej, który dodatkowo ukazuje uwypuklenie galaktyki. W stosunku do poprzedniego badania zawiera również 10 razy więcej obiektów. Wśród nich skatalogowano wiele tzw. czerwonych karłów, które są ciałami niebieskimi, wokół których możliwe jest istnienie planet podobnych w swej budowie do Ziemi.

Zdjęcie wraz z możliwością dokonywania zbliżeń znajduję się pod tym adresem.

Wpisy promowane

  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...
  • Ezoteryka a karty Tarota
    Stawianie Tarota to praktyka, którą wykorzystuje bardzo wiele osób. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia sprawdzenie tego co nas ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry