Druga oferta giełdowa firmy Zynga?

Według anonimowych źródeł, na które powołuje się Bloomberg , firma Zynga, twórca gier społecznościowych, rozważa możliwość oferowania nowych udziałów na giełdzie. Powtórna oferta akcji miałaby zwiększyć wycenę walorów spółki.

Druga oferta giełdowa firmy Zynga? 1W grudniu 2011 roku firma Zynga, która stworzyła takie gry społecznościowe jak Farm Ville, zadebiutowała na rynku giełdowym, a jej oferta publiczna obejmowała 100 mln akcji w cenie 10 dolarów każda. Debiut giełdowy przyniósł firmie 1 mld dolarów kapitału. Już w czasie pierwszego notowania akcji ich wartość spadły poniżej ceny ofertowej i wynosiły 9,5 dolara.

Nowa oferta giełdowa ma na celu umożliwić firmie Zynga sprzedanie akcji dużym akcjonariuszom, którzy wyrażą zgodę na dłuższy okres tzw. lock-up. Lock-up jest to zobowiązanie głównych udziałowców spółki do niesprzedawania jej akcji przez określony czas. Jest to pewna gwarancja dla nowych udziałowców firmy, że przez dany czas, który w przypadku Zyngi kończy się w czerwcu, handel giełdowy będzie odbywał się wyłącznie z wykorzystaniem akcji sprzedanych w czasie IPO. Stanowi to zabezpieczenie przed niekontrolowaną sprzedażą akcji, która mogłaby zaszkodzić notowaniom walorów spółki.

Najczęściej pracownicy oraz pozostali akcjonariusze mogą sprzedać posiadane akcje w około pół roku po debiucie giełdowym. Zynga chce uniknąć sytuacji, w której już w czerwcu jego akcjonariusze zaczną się masowo pozbywać akcji. Stąd też pomysł drugiej oferty giełdowej. Dzięki niej inwestorzy mogliby sprzedać trochę akcji spółki funduszom venture capital i bankom, prowadzącym długoterminowe inwestycje, jeśli wyraziłyby one zgodę na dłuższy okres lock-up. To powinno uspokoić nastroje graczy giełdowych i spowodować, że wycena akcji Zynga na giełdzie wzrośnie.

Zynga nie chce pójść w ślady spółki LinkedIn, która odnotowała spadek sprzedaży po zakończeniu okresu lock-up, który miał miejsce w listopadzie ubiegłego roku.

Wpisy promowane

  • Ile trwa budowa domu?
    Czas budowy domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość domu, stopień skomplikowania projektu, rodzaj materiałów i umiejętności wykonawców. ...
  • Dlaczego warto wynająć manipulator do szyb na budowę?
    Dlaczego warto wynająć manipulator do szyb na budowę? To proste — podnośnik dźwigowy z przyssawką pozwala na szybkie i bezpieczne ...

Najnowsze wpisy

Scroll to Top