e-głosowanie – kto jest za?

Młodzi ludzie ze Stowarzyszenia Polska Młodych postanowili znaleźć sposób na zwiększenie partycypacji Polaków w życiu publicznym –   postawili na e-głosowanie. Mają już prototyp systemu do głosowania przez internet, teraz chcą go przetestować. Inicjatywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem społeczeństwa i poparciem autorytetów.

Członkowie Stowarzyszenia Polska Młodych uważają, że obecnie istnieją liczne bariery, które utrudniają wielu osobom udział w wyborach powszechnych. Osoby niepełnosprawne, studiujące lub pracujące poza miejscem zamieszkania oraz za granicą, aby skorzystać ze swojego podstawowego prawa przysługującego każdemu obywatelowi, muszą wykazać się nieraz wielką determinacją. Organizatorzy projektu „E-głosowanie w Polsce” przekonują, że nie musi tak być. Współpracujący z nimi kryptolodzy i inormatycy z Politechniki Wrocławskiej stworzyli prototyp systemu do e-głosowania, który spełnia wszystkie konstytucyjne wymogi. Każdy będzie mógł go przetestować w stworzonym przez Grupę Adweb serwisie e-glosowanie.org.

Projekt cieszy się coraz większym uznaniem w wielu środowiskach. Swoje poparcie wyrazili znani naukowcy i autorytety: prof. Piotr Sztompka – socjolog, prof. Andrzej Zoll – były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Trybunału Konsytucyjnego i Rzecznik Praw Obywatelskich oraz prof. Leszek Balcerowicz, znani aktorzy: Anna Dymna, Bogusław Linda, Adam Ferency, a także reżyserki: Magdalena Łazarkiewicz i Agnieszka Holland.

„Poparcie osób reprezentujących świat nauki, kultury, a także społeczność osób niepełnosprawnych jest dla nas niezwykle ważne. Wierzymy, że Polacy pójdą w ślady tak zasłużonych osób i będą aktywnie wspierać projekt. Każdy może to zrobić, odwiedzając serwis www.e-glosowanie.org. Jego premiera już w kwietniu – zapraszamy!” –  mówi Rafał Flis, koordynator projektu.

Serwis, poza prototypem systemu do e-głosowania, zawierać będzie także opis projektu w jego socjologicznym i technicznym aspekcie, a także forum, gdzie każdy będzie mógł zadać ekspertom pytanie dotyczące e-głosowania. „Wątpliwości Polaków będą rozwiewać specjaliści: kryptolodzy, informatycy, prawnicy i socjolodzy”- informuje Urszula Ciółko z Polski Młodych.

www.e-glosowanie.org

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top