Ekologiczna sieć – nowy trend na rynku IT

Z raportu amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA – Environmental Protection Agency) wynika, że w 2006 roku informatyczne centra danych skonsumowały ponad 61 miliardów kilowatów na godzinę. To około 1,5 proc. ogólnego zużycia energii elektrycznej w USA i koszt 4,5 miliardów dolarów.

Informatycznymi centrami danych są systemy komputerowe, sieciowe, infrastruktura pamięci masowych i sprzęt do zarządzania zasilaniem. Według specjalistów EPA zużycie energii elektrycznej przez serwery i centra danych powiększyło się dwukrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat. Agencja przewiduje, że do 2012 roku wzrośnie ono do 100 miliardów kilowatów na godzinę i osiągnie wartość ponad 7,4 miliardów dolarów rocznie.

EPA zwraca uwagę na fakt, że wykorzystując istniejące na rynku technologie i odpowiednie strategie zarządzania infrastrukturą IT można zredukować pobór energii przez serwer o ok. 25 procent. Tylko w Stanach Zjednoczonych roczne oszczędności z tego tytułu mogą sięgnąć nawet 4 miliardów USD. Rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne urządzenia to jeden z najnowszych trendów na rynku systemów sieciowych.

Coraz więcej producentów sprzętu sieciowego wprowadza urządzenia, które pozwalają obniżyć pobór energii. Wśród nich są m.in. Avaya, Extreme Networks, D-Link. Avaya i Extreme Networks zaproponowały rozwiązanie łączące sieć konwergentną z systemem telefonii IP. Całość umożliwia zmniejszenie poboru prądu i redukuje koszty elektryczności. Rozwiązanie składa się z telefonów IP Avaya i przełączników sieciowych Extreme Networks z zainstalowanym otwartym systemem operacyjnym Extreme XOS.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry