Eric – nowa gwiazda z Hollywood

Opublikowano: 13 października 2008. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , ,

IVO Software zaprezentowało Erica – najnowszy anglojęzyczny, męski głos oparty na IVONIE – technologii syntezy mowy uznawanej za jedną z najlepszych na świecie. Eric pochodzi z Hollywood, a sposób jego mowy specjaliści określają jako „CNN style”.
Słuchając Erica ma się wrażenie, że mówi do nas mieszkaniec Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Nie jest to przypadek, gdyż IVONIE użyczył głosu lektor,  którego możemy usłyszeć w hollywoodzkich superprodukcjach i w telewizji CNN. W trakcie tworzenia głosu nagrano tysiące wypowiedzianych przez niego zdań. Do każdej głoski przypisano kilkadziesiąt parametrów, dzięki którym syntezator mowy w ułamku sekundy może „zrozumieć” tekst i wyszukać takie głoski, które zabrzmią w możliwie najbardziej naturalny sposób. Efekt jest zadziwiający. Trudno uwierzyć, że mówi do nas  program komputerowy, a nie prawdziwy człowiek.

Możliwości Erica można sprawdzić w serwisie www.ivona.com. Wystarczy wybrać jego głos, następnie wpisać w wyznaczonym oknie dowolny tekst, który Eric odczyta. Ciekawą wypowiedź Erica można, korzystając z funkcji serwisu, wysłać znajomym lub opublikować na blogu.

Eric dołączył do Jennifer – żeńskiego głosu, który również mówi w języku angielskim z amerykańskim akcentem. Barwa głosu Jennifer, dzięki wprowadzonym ostatnio zmianom, stała się jeszcze bardziej dynamiczna. Podobną parę tworzą głosy posługujące się językiem polskim – Ewa i Jacek. Dostępny jest również rumuński głos – Carmen.

Głos Erica będzie dostępny we wszystkich produktach IVO, które wykorzystują syntezę mowy – zarówno w tych dedykowanych dla firm np. IVONA Telecom, IVONA SDK, IVONA Professional czy IVONA Embedded, jak i w IVONIE rehabilitacyjnej, przeznaczonej dla osób niewidzących lub niedowidzących. Eric będzie mówił też w Expressivo – popularnym, domowym programie komputerowym, który można wykorzystać jako pomoc w nauce języka obcego, jako głos lektora do czytania napisów w filmach, do słuchania książek, stron www lub e-maili. Dzięki przystępnej cenie, Expressivo daje możliwość korzystania z syntezy mowy praktycznie każdemu.

Hanna LaskowskaEric – nowa gwiazda z Hollywood

Podziel się!

O autorze

hania