ESPN Classic: mecz spełnionych marzeń – Wembley 1973

20 listopada ESPN Classic zaprasza swoich widzów na historyczny mecz, który wciąż wzbudza najgorętsze emocje wśród polskich kibiców.
Polscy bohaterowie tego meczu przeżyli raz jeszcze wspaniałe 93 minuty emocji, przyglądając się temu niebywałemu pojedynkowi wraz z dziennikarzami ESPN Classic. Ich komentarze oraz pełną powtórkę meczu ESPN Classic zaprezentuje już 20 listopada br., o godzinie 22:00. Odżyją wspomnienia, wrócą refleksje, a dla wielu ówczesnych kibiców przeszłość stanie się rzeczywistością.

Wembley 17 października 1973r. do przerwy utrzymuje się wynik 0:0. W szatni genialny strateg, trener reprezentacji Polski – Kazimierz Górski, we właściwy dla siebie sposób uspakaja rozognionych piłkarzy. Jan Tomaszewski przypomina: ”Proszę o spokój panowie. No widzicie, nie taki diabeł straszny jak go malują”.
Rozpoczyna się druga połowa meczu. Pada  pierwsza bramka dla zespołu polskiego.

Jan Domarski pytany o najważniejszą bramkę swojego życia odpowiada „… ta strzelona przeze mnie w 57 minucie meczu z Anglią”. I trudno się dziwić, że tę opinię podzielają także Grzegorz Lato, z podania którego pada zwycięski gol, oraz Jan Tomaszewski, bramkarz – bohater. Tomaszewski poddał się tylko raz , gdy Clarke w 63 minucie meczu strzelił mu gola z 11 metrów.

Arbiter belgijski V. Loraux zdecydował się przedłużyć mecz o 3 minuty…
,,…patrzę, 3 minuty do końca i zegar stanął w miejscu. Nigdy nie myślałem, że 3 minuty będą dla mnie wiecznością…” tak komentuje wydłużenie drugiej połowy meczu nasz najszybszy pomocnik – Grzegorz Lato. Trener Kazimierz Górski nie wytrzymuje presji emocji  i schodzi do szatni… I w końcu słychać upragniony gwizdek. Spotkanie kończy się zwycięskim remisem 1:1 dla polskiej reprezentacji.
Nazajutrz, po meczu komentarze w prasie angielskiej brzmiały: „To dla nas koniec świata”, natomiast polscy dziennikarz nie kryli zachwytu: „Twierdza padła”.
To wystarczyło, żeby polska drużyna, z pierwszej pozycji w grupie rozpoczęła marsz po srebrny medal na Mistrzostwach Świata w 1974r.

,,W piłce nożnej nie ma faworytów i dlatego piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną na świecie” tak podsumowuje to historyczne wydarzenie Jan Tomaszewski w specjalnym wywiadzie dla ESPN Classic.

ESPN Classic dostępny jest, m.in. w: Cyfrowym Polsacie, Cyfrze +, Aster, Multimediach, UPC.