Europejskie wyszukiwarki Yahoo! z wynikami Microsoftu

Opublikowano: 2 sierpnia 2011. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Już jutro, 3 sierpnia, Yahoo! przestanie wyświetlać własne wyniki wyszukiwania w Europie. Internauci zobaczą rezultaty oparte o wyszukiwarkę Bing. Będzie to realizacja umowy z Microsoftem, zawartej w 2009 roku.

Europejskie wyszukiwarki Yahoo! z wynikami Microsoftu 1Firma Yahoo! w wysłanym powiadomieniu informuje, że z dniem 3 sierpnia w europejskich oddziałach (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy) odbędzie się przejście z własnych wyników wyszukiwania na wyniki dostarczane przez należącą do Microsoftu wyszukiwarkę Bing. To finalizacja umowy z lipca 2009 roku, zgodnie z którą wyszukiwarka korporacji z Redmond zasilić ma Yahoo! Ta natomiast zajęła się między innymi pośrednictwem w sprzedaży reklam w serwisach obu firm. Rok po podpisaniu umowy partnerskiej podobne przejście odbyło się w Ameryce Północnej.

Zmiana silnika wyszukiwarki nie wpłynie na relacje z reklamodawcami. Firmy inwestujące w płatne wyniki wyszukiwania wciąż będą mogły korzystać z kont Yahoo Search Marketing.

Zmiana dostawcy wyników wyszukiwania i rezygnacja z własnych rozwiązań to przyznanie  się Yahoo! do niemożności skutecznego konkurowania na rynku wyszukiwarek. Połączenie sił z Microsoftem nie ułatwiło jednak sprawy – według danych comScore udziały Bing rosną (ma ok. 14 proc. udziałów w rynku), ale głównie kosztem Yahoo! właśnie, a nie największego rywala – Google.

Dawid ZarazińskiEuropejskie wyszukiwarki Yahoo! z wynikami Microsoftu

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.