Eye tracking w zwiększaniu skuteczności e-maili reklamowych

Jakie elementy e-mailowych kreacji reklamowych zauważają użytkownicy? Jakie obszary internauci pomijają wzrokiem? Jak reklamę internetową postrzegają kobiety a jak mężczyźni? Na te pytania odpowiadają wyniki eye trackingowego badania walentynkowych kreacji reklamowych przeprowadzonego przez agencję Symetria. Raport z testów odpowiada na pytanie: jak projektować reklamę e-mailową aby zwiększyć jej skuteczność.
Czy miłość może mieć coś wspólnego z reklamą? Jak najbardziej! Zarówno o postrzeganiu potencjalnych partnerów jak i kreacji reklamowych decydują pierwsze sekundy kontaktu.  Piorunujące wrażenie jest szczególnie istotne w przypadku e-maili reklamowych, które w skrzynce pocztowej muszą walczyć o uwagę użytkownika. Badanie eye trackingowe wybranych polskich reklam przeprowadzone przez agencję Symetria umożliwiło zebranie odpowiedzi na podstawowe pytania nurtujące projektantów. Eye tracking jako technologia rejestrująca ruch gałek ocznych użytkownika pozwala w niezakłócony sposób zebrać informacje o uświadamianych i nieuświadamianych spojrzeniach oraz najbardziej atrakcyjnych polach wyświetlanych treści.

Tematem przewodnim badania stały się Walentynki, które tradycyjnie traktowane są przez działy e-marketingu jako pretekst do kampanii promocyjnej. Do badania wybrano 13 różnorodnych reklam e-mailowych, które przedstawiono 10 internautom. Wyniki eye trackingowej analizy mapy gorących miejsc wskazały, które z obszarów reklam były dla internautów najbardziej atrakcyjne, a których ważnych komunikatów badani nie zauważyli. Na tej podstawie przygotowano szereg praktycznych wskazówek ułatwiających projektowanie bardziej skutecznych reklam na potrzeby e-maili.

Najbardziej przykuwającymi obszarami kreacji są wizerunki postaci. Obszary oczu skupiają uwagę, nawet jeśli są małe w stosunku do całości reklamy. Liczne, niewielkie ozdobniki oraz linki w postaci tekstowej okazują się mniej atrakcyjne niż duże, wyraziste i spójne grafiki oraz linki w postaci przycisków. Większą liczbę spojrzeń przyciągają reklamy ze zmniejszoną ilością tekstu. Uwypuklenie dużych i intrygujących haseł reklamowych również zwiększa liczbę spojrzeń badanych. Te i inne, wzbogacone o wskazówki wyniki badania znajdują się w raporcie, który można pobrać ze strony agencji Symetria.

Czy istnieje idealny e-mail reklamowy? Z pewnością nie. O atrakcyjności nawet najdokładniej zaplanowanej reklamy zawsze decyduje kontekst. Jednak stosując się do rad Symetrii opracowanych na podstawie wyników badania można zwiększać atrakcyjność – a przez to skuteczność – reklam. Jednocześnie możliwe jest samodzielne testowanie reklamy poprzez sprawdzanie skuteczności poszczególnych jej wersji.

www.symetria.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top