Fałszywe GG10 to dopiero początek

Fałszywy instalator komunikatora Gadu-Gadu to tylko wierzchołek międzynarodowego oszustwa, oszuści działają na dużo większą skalę, a ich ofiarami padły światowe marki z branży IT.

Jak informuje nas firma CORE, dystrybutor oprogramowania antywirusowego AVG Technologies, opisany przypadek elektronicznego wyłudzenia pieniędzy typu phishing to tylko wierzchołek międzynarodowego oszustwa. Podążając po śladach fałszywego Gadu-Gadu odkryto, że na tym samym serwerze istnieją dziesiątki plików z podrobionymi aplikacjami.

Wyłudzenia dotyczą MS Internet Explorer 8, Media Playera, OpenOffice, przeglądarek Firefox, Opera, Chrome, Safari, aplikacji WinRAR, międzynarodowych komunikatorów internetowych jak MSN, Skype, ICQ, Yahoo Messenger czy nawet gry sieciowej CounterStrike – te dotyczą zagranicznej próby oszustwa – pisze na swoim blogu – http://techblog.avg.plArkadiusz Zakrzewski, Specjalista pomocy technicznej w CORE. Oszuści starali się bardzo wiarygodnie przygotowywać swoje pliki i na przykład zachowana jest oryginalna forma nazewnictwa pakietów instalacyjnych.

Fałszywe GG10 to dopiero początek 1

Na tym nie koniec, oszuści bazując na chęci zabezpieczenia się użytkowników Internetu za pomocą programów antywirusowych, podpięli się także pod programy zabezpieczające. Fałszywe wersje to między innymi Kaspersky 9.0, Norton 2010, MS Security Essentials, Avira 9, Avast 4.8, ClamAV czy nawet AVG 9.0 które dystrybuujemy.
Kolejny raz okazało się, że przestępcy bazują na małej świadomości społecznej zagrożeń płynących z Internetu –
przyznaje Arkadiusz Zakrzewski. Z drugiej strony oszuści sprawnie wykorzystali chęć ludzi do zabezpieczenia swojego komputera wykorzystując do swojego procederu pliki największych producentów oprogramowania antywirusowego. Wyłudzenie może dotyczyć już nie tysięcy, ale milionów użytkowników Internetu. Chciałbym z całą mocą podkreślić, iż większość producentów którzy padli ofiarami oszustwa zamieszcza na swoich stronach darmowe oprogramowanie do pobrania, również AVG.PL (http://www.avg.pl/pobierz.html) – podkreśla.

Cała procedura instalacji wykrytego przestępstwa wygląda identycznie jak w przypadku wspomnianego wcześniej fałszywego GG, zmieniła się tylko treść SMSa jaką trzeba wysłać – zamiast MSG tym razem AVA.

Fałszywe GG10 to dopiero początek 2

Wszystkie strony są zarejestrowane przez rejestratora domen z Chile. Na te same dane zarejestrowane jest aktualnie 135 aktywnych domen. Wynika z tego, że oszustwo ma ogromną skalę.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top