Forbes: Zuckerberg bogatszy niż Jobs

Opublikowano: 23 września 2010. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , ,

Magazyn Forbes opublikował najnowszą edycję swojego corocznego zestawienia 400 najbogatszych Amerykanów. Wygrał ponownie Bill Gates, ale najciekawiej prezentuje się „rywalizacja” pomiędzy twórcą Facebooka, Mark’iem Zuckerberg’iem i szefem Apple, Steve’m Jobs’em.

Ranking Forbes 400, po raz pierwszy opublikowany w 1982 roku, prezentuje najbogatszych Amerykanów. Pod uwagę brana jest wartość netto ich majątku. Zwycięzcą, już 17 raz z rzędu, okazał się Bill Gates, którego majątek szacowany jest na 54 mld dolarów. Drugie miejsce zajął Warren Buffett (45 mld dolarów), właściciel Berkshire Hathaway, trzecie: Larry Ellison (27 mld dolarów), szef Oracle.

Forbes: Zuckerberg bogatszy niż Jobs 1Komentatorzy zwracają jednak uwagę na fakt, że Mark Zuckerberg, twórca Facebook’a przegonił w zestawieniu szefa Apple, Steve’a Jobs’a.

Zuckerberg, mający 26 lat, kontroluje ok. jednej czwartej najpopularniejszego serwisu społecznościowego świata. Majątek najmłodszego miliardera w historii szacowany jest na 6,9 mld dolarów. Pozwoliło mu to zająć 35 pozycję w zestawieniu. Tylko w jednym roku Zuckerberg zarobił – głównie dzięki zwiększeniu wartości rynkowej Facebook’a – aż 4,9 mld dolarów.

Steve Jobs natomiast „wart jest” 6,1 mld dolarów i zajmuje 42 lokatę. Co ciekawe, większość jego majątku nie pochodzi od Apple, ale z udziałów w firmie Disney. Jobs jest bowiem twórcą studia Pixar, które sprzedane zostało Disney’owi w 2006 roku w zamian za akcje korporacji.

Warto dodać, że majątek 400 najbogatszych Amerykanów warty jest łącznie 1,37 biliona dolarów. Zestawienie znaleźć można pod tym adresem.

Dawid ZarazińskiForbes: Zuckerberg bogatszy niż Jobs

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.