Gwiazdka w domach internautów

Zdecydowana większość internautów obchodzących święta Bożego Narodzenia kupi prezenty pod choinkę, wśród nich aż 40 proc. zamierza przeznaczyć na zakup świątecznych upominków więcej pieniędzy niż w roku ubiegłym – pokazują wyniki grudniowego raportu Gemius pt.: „Gwiazdka w domach internautów”.
Raport przedstawia wyniki ankiety internetowej przeprowadzonej w dniach 10-14 grudnia na grupie 1983 internautów w wieku 15 lat i więcej. Celem badania było określenie zwyczajów bożonarodzeniowych obchodzonych w domach polskich użytkowników internetu. Badani internauci odpowiedzieli na pytanie, z czym przede wszystkim kojarzą im się święta Bożego Narodzenia. Określili, kiedy kupują prezenty pod choinkę oraz oszacowali wydatki związane z tymi zakupami. Raport uzupełniają dane dotyczące popularności internetu, jako miejsca świątecznych zakupów oraz źródła pomysłów na gwiazdkowe upominki.

Gwiazdka w domach internautów 1

O szczególnym charakterze świąt Bożego Narodzenia świadczą kultywowane od pokoleń w polskich rodzinach zwyczaje. Obraz współczesnej uroczystości wigilijnej, jaki wyłania się z raportu, świadczy o przywiązaniu internautów do tradycji. Do najbardziej powszechnych bożonarodzeniowych zwyczajów należą składanie sobie życzeń i dzielenie się opłatkiem – obecne w domach 91 proc. internautów. Niewiele mniej – 82 proc. badanych – przyznaje, że w czasie świąt będą obdarowywać prezentami.

Na pamiątkę gwiazdy betlejemskiej wieczerza wigilijna powinna rozpocząć się wraz z pojawieniem pierwszej gwiazdki na niebie. Do kultywowania tej tradycji przyznaje się jednak tylko połowa internautów biorących udział w badaniu (47 proc.). O wiele bardziej powszechnym zwyczajem jest zostawianie pustego nakrycia dla niespodziewanego gościa – znajdzie się ono na wigilijnych stołach u 74 proc. badanych internautów. Prawie w każdym domu przestrzega się tradycji dotyczących potraw wigilijnych (73 proc.). Religijny charakter uroczystości podkreślają kolędy (54 proc.), uczestnictwo w pasterce (36 proc.) i czytanie Pisma Świętego (32 proc.).

Internauci, którzy obchodzą Boże Narodzenie, kojarzą je głównie z choinką (59 proc. wskazań) i czasem spędzonym z rodziną (53 proc.). Dla 35 proc. badanych Boże Narodzenie to przede wszystkim święto religijne (35 proc.), a dla 32 proc. – prezenty. Co piąty internauta łączy Boże Narodzenie z jedzeniem i spędzaniem czasu przy stole (22 proc.), dzieciństwem (22 proc.) oraz Świętym Mikołajem (19 proc.).

Święta to także czas przygotowań. Co dziesiątemu internaucie Boże Narodzenie kojarzy się głównie z zakupami (10 proc.), a co siódmemu (15 proc.) z gotowaniem i pieczeniem. Jedynie 18 proc. internautów łączy je przede wszystkim z czasem odpoczynku i relaksu (18 proc.). Dla 5 proc. badanych zbliżające się święta są powodem stresu i zmęczenia.

Gwiazdka w domach internautów 2

Z badania wynika, że kobiety i mężczyźni nieco inaczej postrzegają święta Bożego Narodzenia. Mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety traktują Boże Narodzenie przede wszystkim jako święto religijne – uważa tak 41 proc. mężczyzn i 28 proc. kobiet. Panowie łączą je także częściej z jedzeniem i spędzaniem czasu przy stole (24 proc. wskazań mężczyźni i 19 proc. kobiety) oraz z odpoczynkiem i relaksem (odpowiednio 21 proc. i 15 proc.). Natomiast kobiety częściej niż mężczyźni kojarzą święta Bożego Narodzenia ze Świętym Mikołajem (22 proc. wskazań – kobiety i 16 proc. – mężczyźni) oraz gotowaniem i pieczeniem (odpowiednio 20 proc. i 11 proc.).

Jak pokazują wyniki raportu, ważnym elementem bożonarodzeniowej tradycji jest obdarowywanie najbliższych prezentami. Jedynie 9 proc. internautów obchodzących Boże Narodzenie przyznaje, że w ogóle nie kupuje prezentów gwiazdkowych. Do tej grupy należy nieco więcej mężczyzn (11 proc.) niż kobiet (6 proc.).

Ci, którzy planują kupno upominków, świąteczne sprawunki zostawiają często na ostatnią chwilę. Między 10 a 14 grudnia co drugi internauta obchodzący święta Bożego Narodzenia nie miał jeszcze kupionych żadnych prezentów (50 proc.). Co piąty badany planuje zakup świątecznych upominków w ostatni weekend przed świętami (20 proc.).

Gwiazdka w domach internautów 3

Kupno prezentów pod choinkę może być sporym obciążeniem dla domowego budżetu. 40 proc. internautów kupujących prezenty uważa, że w tym roku na zakup świątecznych upominków przeznaczy więcej pieniędzy niż rok temu. Jedynie 13 proc. respondentów szacuje, że ich tegoroczne wydatki na prezenty będą niższe. Aż 60 proc. badanych, pytanych o przewidywaną wysokość wydatków na prezenty pod choinkę, nie było w stanie podać żadnej konkretnej sumy. Osoby, które podały kwotę, średnio planują wydać na prezenty 644 zł.

Wśród internautów, którzy w trakcie realizacji badania kupili już przynajmniej część prezentów, 34 proc. dokonało zakupu przez internet. Internet jest także miejscem, gdzie badani szukają pomysłów na świąteczne upominki. 51 proc. internautów, którzy kupują w tym roku prezenty, przyznaje, że zdarza im się korzystać z internetu w poszukiwaniu pomysłu na podarunki.

Badanie zrealizowano za pomocą ankiet internetowych emitowanych na witrynach internetowych korzystających z bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI.

Wpisy promowane

Wydarzenia

E-COMMERCE CHALLENGE 2024
23.05.2024 - 24.05.2024
Code Europe
10.06.2024 - 11.06.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top