home.pl na sprzedaż?

„Puls Biznesu” informuje, że jest możliwa sprzedaż jednej z największych polskich firm IT – home.pl. Zainteresowanym, według PB, jest fundusz Amundi. Podawana kwota transakcji to ponad 100 milionów złotych.

Jeśli transakcja dojdzie do skutku, to będzie drugie przejęcie w ostatnim okresie na rynku firm świadczących usługi hostingowo-domenowe po inwestycji Key-Systems w AZ.pl.

home.pl na sprzedaż? 1home.pl została założona w 1997 roku przez trzech właścicieli Stefana Jurczyka, Krystiana Stypułę i Piotra Kapcio, którzy firmą kierują do dziś. Obecnie home.pl obsługuje ponad milion klientów, według ostatniego raportu NASK obsługuje 21,33% domen w Polsce.

Sprzedaż home.pl przez jej właścicieli jest dość zrozumiałym ruchem. Obecnie fundusze szukają przede wszystkim bezpiecznych inwestycji, a więc takich, które są zaawansowanymi przedsięwzięciami biznesowymi, generujące zysk na odpowiednim poziomie, mające korzystne relacje przychodów do zatrudnienia, w branżach o niskich czynnikach ryzyka – zarówno finansowego jak i politycznego. Sprzedaż home.pl w tej sytuacji, kiedy konkurencja zagraniczna na rodzimym rynku jest (jeszcze) mało znacząca, jest dobrym posunięciem.Najważniejsze pytanie, to nie kwota, za jaką zostanie sprzedany home.pl (właścicielom życzymy, aby kwota była jak najwyższa), ale jakie plany ma zainteresowany fundusz z rozwojem HOME.PL w przyszłości. Czy jest to tylko inwestycja kapitałowa, czy też ma szersze plany ekspansji i akwizycji na rodzimym rynku – podkreślają Albert Jerka i Andrzej Kostrzewa z Zarządu AZ.pl.

O wypowiedź dotyczącą wpływu na rynek poprosiliśmy również Daniela Dryzka, brokerdomen.pl.

home.pl w czasach ostatniej giełdowej hossy planował debiut na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Nadszedł kryzys i plany sprzedaży spółki tą drogą zostały zawieszone. Z tego co mi jednak wiadomo to od tamtej pory trzej właściciele poszukiwali potencjalnego nabywcy, co jak widać zaowocowało ofertą z francuskiego funduszu Amundi. Jaki jednak wpływ będzie miało ewentualne przejęcie np. na klientów korzystających z usług tej firmy – trudno w tej chwili powiedzieć. Proces ewentualnych zmian na pewno nie będzie szybki. Nie wiadomo też czy do transakcji w ogóle dojdzie, a jeśli tak, to kiedy. Na razie jest zbyt wiele niewiadomych, żeby powiedzieć coś więcej.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry