home.pl rozbudowuje swoje łącza do Internetu

Opublikowano: 11 lutego 2010. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Firma home.pl, dostawca usług internetowych, rozbudowuje swoje dotychczasowe łącza internetowe i uruchomia nowe połączenie o przepustowości 10 Gb/s do jednego z największych światowych operatorów sieci poziomu Tier 1 – firmy Level3.
home.pl od lat obserwowało zmiany w charakterze ruchu internetowego i rosnące obciążenie sieci szkieletowych. Ruch w godzinach szczytu osiągał nawet 3 Gb/s, zmieniała się też struktura obciążenia – w coraz mniejszym stopniu ruch generowany był na styku z siecią Telekomunikacji Polskiej, w coraz większym stopniu był to ruch peeringowy, czyli wymiana pomiędzy firmami – uczestnikami punków węzłowych. Rosło też znaczenie ruchu generowanego przez abonentów telewizji kablowych – szczególnie Aster, Vectry i UPC.

Pierwszym etapem rozbudowy połączeń, z których korzysta home.pl, była wymiana istniejących już łączy do GTS Energis, odpowiedzialnych głównie za ruch do polskiej sieci. Ich przepustowość została powiększona dziesięciokrotnie – do 10 Gb/s. W takim samym stopniu rozbudowano łącze do najważniejszego polskiego punktu wymiany ruchu PLIX, w którym uczestniczy już ponad 130 firm. Wprowadzone zmiany w obrębie połączeń z polskim Internetem sprawiły, że czas dostępu do serwerów home.pl z dowolnej sieci w kraju w nie powinien przekraczać 10 milisekund.

Końcowym etapem rozbudowy sieciowych połączeń home.pl było uruchomienie łącza do firmy Level3 – jednego z największych operatorów sieci Tier 1, czyli takich, którzy mają dostęp do każdej innej sieci w Internecie bez konieczności płacenia za umowy tranzytowe. Nowe łącze o przepustowości 10 Gb/s obsługuje już cały ruch z zagranicą i zapewnia krótszą ścieżkę dla danych z serwerów home.pl niż ta, którą dysponuje samo GTS Energis. Co więcej, pozwala ono na skuteczną obsługę nagłego zapotrzebowania na ruch – jest to szczególnie ważne podczas uruchamiania kampanii reklamowych czy okresowych promocji w Sieci.

„Możemy zagwarantować osobom oraz przedsiębiorstwom, które wykupiły u nas serwery wirtualne i dedykowane, że ich serwisy internetowe są dostępne z każdego miejsca w Polsce i na świecie z większą szybkością niż do tej pory” – wyjaśnił Grzegorz Barcicki, dyrektor techniczny home.pl. „Posiadane przez nas rezerwy sprawiają, że możemy obsłużyć zarówno ich liniowy rozwój, jak i nagłe skoki popularności. To zapewnia stabilność biznesową – tak ważną obecnie w planowaniu działań w Internecie” – dodał Grzegorz Barcicki.

Sylwester Kozakhome.pl rozbudowuje swoje łącza do Internetu

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.