HP zostaje w biznesie PC

Opublikowano: 28 października 2011. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Hewlett-Packard nie wycofa się z produkcji komputerów osobistych. Decyzja miała zostać podjęta po ocenie biznesowych alternatyw. HP uznała, że zbyt dużo ma do stracenia decydując się na taki krok.

Meg Whitman, która we wrześniu zastąpiła Leo Apothekera na stanowisku szefa HP, zdecydowała, że mimo wcześniejszych zapowiedzi firma nie zamknie działu komputerów osobistych – łącznie z zespołem sprzedażowym.

HP zostaje w biznesie PC 1HP obiektywnie oceniła strategiczny, finansowy oraz operacyjny wpływ wydzielenia PSG (Personal Systems Group – działu komputerów osobistych). Jest jasne po naszych analizach, że pozostawienie PSG wewnątrz HP jest dobre dla klientów i partnerów, udziałowców i pracowników – ogłosiła Meg Whitman. Wydzielenie lub zamknięcie oddziału komputerów osobistych kosztowałoby firmę 1,5 mld dolarów jednorazowo oraz ok. miliard dolarów rocznie, dodała Whitman.

W sierpniu HP ogłosiła przejęcie brytyjskiej firmy Autonomy Corp. za 10,3 mld dolarów, zamknięcie projektu WebOS oraz prawdopodobne wycofanie z produkcji komputerów osobistych. Decyzja o niewycofywaniu się z działu PC oznacza  kontynuację działań HP i wydaje się najbardziej pragmatyczną decyzję, jaką można było podjąć.

Komentatorzy stawiają jednak pytanie: co z WebOS? Czy ten projekt rzeczywiście powinien zostać zamknięty po kiepskich wynikach sprzedażowy tabletu TouchPad? Whitman przyznała, że to problem, który musi zostać rozwiązany: czy definitywnie pożegnać się z projektem, czy może zaproponować klientom urządzenia z nową wersją tego systemu?

 

Dawid ZarazińskiHP zostaje w biznesie PC

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.