IAB AdEx: wartość reklamy online wzrosła o 10 proc.

Reklama w internecie wciąż notuje wzrost. Według badania IAB AdEx realizowanego przez PwC, wydatki na reklamę online w Polsce po trzech kwartałach 2013 roku wzrosły o 10,3 proc. względem porównywalnego okresu zeszłego roku. Wartość reklamy online przekroczyła tym samym 1,75 mld zł.

Biorąc pod uwagę podstawowy podział reklam internetowych, wszystkie formaty zanotowały wzrosty. Najważniejszym kanałem jest nadal reklama graficzna, która pozyskała 43 proc. udziału, czyli 1,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Display zawdzięcza duży wzrost głównie dzięki dynamicznie rozwijającemu się wideo online (31 proc. wzrostu rok do roku), a także popularności social media (62 proc. wzrostu rok do roku).

Na kolejnym miejscu ponownie znalazł się marketing w wyszukiwarkach (SEM), z 36 proc. udziałem w torcie. Na dalszych pozycjach utrzymują się: Ogłoszenia (15 proc.) oraz E-mail (5 proc.). Wart odnotowania jest także dalszy dynamiczny wzrost wydatków na reklamę mobilną, która osiągnęła wzrost względem 2012 roku o 95 proc. oraz wysoka dynamika reklamy rich-media (35 proc.).

IAB_PwC_AdEx_2013Q3_infografika

Wydatki na reklamę cyfrową wciąż rosną w stałym, umiarkowanym tempie. Największym motorem wzrostu jest obecnie reklama graficzna, która zwiększyła swą wartość o ponad jedną siódmą względem porównywalnego okresu zeszłego roku. Dynamika ta wynika przede wszystkim ze wzrostu inwestycji w wideo online i social media. Obydwa formaty notują wysokie dwucyfrowe indeksy, a każdy z nich przekracza 5 proc. udziału w torcie reklamowym online. Duży wpływ na tempo rozwojowe ma także SEM, który nadal rośnie szybciej niż cały rynek – powiedział Paweł Kolenda, manager ds. badań IAB Polska.

Biorąc pod uwagę strukturę branżową, podobnie jak rok temu, najbardziej aktywny po trzech kwartałach był sektor motoryzacji oraz finansowy. W czołówce nadal znajdują się także: handel, nieruchomości oraz telekomunikacja. Warto zwrócić uwagę na duże wzrosty w kategoriach mniej popularnych w sieci, takich jak: odzież (wzrost o 55 proc.), żywność (45 proc.), napoje i alkohole (40 proc. wzrostu).

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top