ICANN: 1930 aplikacji o nowe domeny [MAMY LISTĘ!]

To wielki dzień – nie tylko dla branży domenowej. Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów (ICANN) poinformowała, że do programu nowych domen wpłynęło 1930 aplikacji.

ICANN: 1930 aplikacji o nowe domeny [MAMY LISTĘ!] 1Jeszcze dziś poznać mamy szczegóły aplikantów i ich domenowych projektów. Już teraz jednak Korporacja podzieliła się wstępnymi informacjami. Wiemy, że złożono 1846 „standardowych” aplikacji i 84 rozpatrywanych jako „wspólnotowe” (community-based). 66 dotyczy nazw geograficznych (miasta, regiony), a 116 to domeny IDN wykorzystujące znaki spoza alfabetu łacińskiego.

Aplikacje pochodzą z 60 krajów. ICANN podaje, że 911 złożyły podmioty z Ameryki Północnej, 675 z Europy, 303 z regionu Azji i Pacyfiku, 24 z Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a 17 z Afryki.

O część nazw domen ubiega się więcej niż jeden podmiot. 230 projektów co najmniej dwóch aplikantów – łącznie złożono 731 aplikacji o te domeny.

Ogłoszenie szczegółów programu nowych domen to przedsmak wielkiej zmiany, czyli uruchomienia setek nowych domenowych końcówek. Kontrowersyjny projekt zmieni internetową rzeczywistość. Pozostaje czekać nam na więcej szczegółów. Jak tylko pojawią się kolejne informacje – poinformujemy o nich.

[AKTUALIZACJA]

Opublikowano listę aplikantów. Nie jest to lista domen, które na pewno się pojawią; każda z aplikacji zostanie poddana ewaluacji. Stąd przedstawiciele ICANN nie chcieli odpowiadać na pytania o konkretne aplikacje.

Szybki przegląd listy i kilka ciekowstek: mamy siedem aplikacji o domenę .WEB, dziewięć o .BLOG, więcej niż jedną o .GUARDIAN i .FOOTBALL. Jest aplikacja o domenę .ISLAM, .CATHOLIC, .KOSHER. Jest pomysł na końcówkę .IRA, .WOW, .LOL czy… .UNICORN. Nie ma domeny .FACEBOOK czy .TWITTER. Firma Google złożyła wnioski o 101 domen (m.in. .ADS, .CHROME, .GMAIL, .LOVE .STORE, .ZIP).

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry