Informatyczna rewolucja w pomorskiej policji

Już w połowie 2010 roku mieszkańcy Pomorza będą mogli skorzystać z portalu e-Policja Elektroniczna Platforma Komunikacyjna Pomorskiej Policji ze Społecznością Regionu. Projekt o wartość 4,36 mln zł zrealizuje konsorcjum, którego liderem jest giełdowy Comarch.

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku jako pierwsza w Polsce wdraża system, który ułatwi obywatelom kontakt ze stróżami prawa i przyczyni się do poprawy ich bezpieczeństwa. Nowe rozwiązania usprawnią pracę ponad 7 tys. policjantów oraz pracowników cywilnych i obejmą 39 jednostek policji w całym województwie. Realizacja umowy zaplanowana jest na trzy miesiące, a jej koszt całkowity wynosi 4,36 mln zł. Konsorcjum Comarch wygrało kontrakt, pokonując aż 7 firm startujących w przetargu. Jest to jeden z sześciu projektów informatycznych w województwie pomorskim, które uzyskały finansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Projekt e-Policja obejmie m.in. stworzenie portalu, na którym uruchomione zostaną interaktywne usługi, co usprawni komunikację ze stróżami prawa i przyspieszy obieg spraw. Każdy obywatel będzie mógł złożyć wniosek czy przekazać dokument w formie elektronicznej. Będzie też można na bieżąco sprawdzić, na jakim etapie znajduje się dana sprawa. Dostęp do portalu ułatwią tzw. Publiczne Punkty Dostępu do Internetu, które umożliwią mieszkańcom Pomorza i turystom dotarcie do poszczególnych elektronicznych formularzy. W ramach przetargu konsorcjum Comarch dostarczy również komputery, serwery i sprzęt sieciowy.

Doświadczenie zdobyte przy realizacji ogólnopolskiego projektu e-PUAP skutecznie wykorzystujemy w każdym wdrożeniu, gdzie następuje informatyzacja procesu komunikacji na linii obywatel – państwo. Dotychczas obserwowaliśmy upowszechnienie takiej formy kontaktu wyłącznie w samorządach. E-Policja będzie jednym z pierwszych projektów, w których również władza wykonawcza stawia na nowoczesność. Każdy, korzystając z własnego komputera bądź z tzw. Publicznych Punktów Dostępu do Internetu, będzie mógł złożyć wniosek lub przekazać dokument w formie elektronicznej. – dodaje Waldemar Pieńkowski, kierownik grupy konsultantów z Comarch.

Każdy będzie mógł sprawdzić, czy wniosek wymaga uzupełnienia o kolejne dokumenty, czy jest na etapie rozpatrzenia, czy może już czeka na niego gotowa decyzja. – mówi podkom. Beata Domitrz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Wpisy promowane

  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...
  • Ezoteryka a karty Tarota
    Stawianie Tarota to praktyka, którą wykorzystuje bardzo wiele osób. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia sprawdzenie tego co nas ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry