Informatyka na zlecenie

Opublikowano: 27 września 2004. Kategoria: Rynek.

O ponad 50 proc. wzrosła wartość rynku usług outsourcingowych w Polsce w ubiegłym roku.

Już 15 proc. wszystkich usług informatycznych, których wartość szacuje się na ok. 4 mld zł, jest wykonywanych przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne.

25 proc. dużych przedsiębiorstw o przychodach nie niższych niż 100 mln zł rocznie deklaruje plany powierzenia w outsourcing elementów lub całej swej infrastruktury informatycznej. Czyli rynek osiągnąłby wartość 940 mln zł.

Na tym rynku dochodzi do dużych i spektakularnych kontraktów, np. zawarty przez Fiata Auto Poland z IBM Polska (wartość ok. 100 mln zł). Umowa zawarta do 2008r. obejmuje m.in. zarządzanie przez IBM sieciami informatycznymi oraz ponad 2,2 tys. komputerów, a także utrzymanie i rozwój ponad 200 aplikacji biznesowych w kilkunastu polskich spółkach Fiata. IBM przejął także 58 specjalistów, którzy zajmowali się informatyką u producenta aut.

Firmy chcąc m.in. uniknąć kosztów rozbudowy własnej infrastruktury lub powiększania własnych działów informatyki, a także działów księgowości i kadr – w rosnącym zakresie korzystają z outsourcingu także w innym niż tylko przetwarzanie danych zakresie. Przemysł wydobywczy praktycznie zrezygnował z własnej obsługi informatycznej na korzyść outsourcingu usług IT, tworząc lub współfinansując tworzenie takich spółek informatycznych jak COIG, Centrum Informatyki Tychy oraz COPI.

PKP rezygnował z zatrudniania informatyków bezpośrednio w swoich strukturach trzy lata temu, wydzielając w 2001r. zatrudniającą obecnie ponad 800 osób spółkę PKP Informatyka.

W ramach outsurcingu najszybciej (150 proc.) rozwijały się w ubiegłym roku usługi zarządzania komputerami i infrastrukturą sieciową. Znaczny wzrost notowany był także w zewnętrznej obsłudze systemów IT. Słabsze tempo miał hosting.

Sprzymierzeńcem koncepcji outsourcingu jest bezpieczeństwo systemów informatycznych. Specjalistyczne centra zewnętrzne – profesjonalne chronione serwerownie – zapewniają nieporównanie większe bezpieczeństwo fizyczne, technologiczne, a także psychologiczne.

IBM Polska w 2003r. podpisał 11, co najmniej 5-letnich kontraktów outsourcingowych z klientami z sektora finansowego, telekomunikacji i przemysłu.

Dla kilkunastu polskich firm m.in. Browarów Żywiec, Servisco, PWPW świadczy usługi outsurcingowe HP Polska, której ubiegłoroczne przychody z tych usług szacowane są na ponad 70 mln zł. W przypadku ComputerLandu jest to blisko 58 mln zł, na co złożyło się ok. 40 kontraktów outsourcingowych.

Rzeczpospolita

Sylwester KozakInformatyka na zlecenie

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.