Infovide przystępuje do STSI

Infovide S.A. jako pierwsza firma prywatna przystąpiła do Sieci rozwoju Technik Społeczeństwa Informacyjnego (STSI) zrzeszającej 12 jednostek naukowych zajmujących się informatyką i telekomunikacją.

Jest to kolejny krok spółki w realizacji strategii rozwoju współpracy ze światem nauki i transferu technologii. Celem działalności konsorcjum naukowego „Sieć rozwoju Technik Społeczeństwa Informacyjnego” jest m. in. wspólny udział w programach badawczych z zakresu inżynierii oprogramowania, inżynierii wiedzy i komputerowego wspomagania decyzji oraz rozwoju sieci teleinformatycznych.

Partnerzy konsorcjum chcą się wzajemnie wspierać w staraniach o udział w projektach 6. Programu Ramowego Badań, Rozwoju Technicznego i Prezentacji Unii Europejskiej oraz inicjować krajowe inicjatywy w zakresie rozwoju technik społeczeństwa informacyjnego.

„Jako firma oferująca innowacyjne rozwiązania IT chcemy korzystać z krajowego dorobku naukowego oraz uczestniczyć w jego rozwoju” – powiedział Borys Czerniejewski, Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej w Infovide. Jednym z zadań sieci jest również wzajemne wspieranie starań uczestników o lepsze wykorzystanie i wdrożenia wyników badań naukowych w praktyce gospodarczej. „Działalność badawczo-rozwojowa nie powinna być postrzegana jako wydatek, ale jako inwestycja stymulująca rozwój firmy” – dodaje Czerniejewski.

„W społeczeństwie informacyjnym i gospodarce opartej na wiedzy nie można biernie wykorzystywać dorobku światowego – niezbędne jest aktywne tworzenie własnego dorobku w zakresie wiedzy i umiejętności wsparte skoordynowanymi działaniami” – powiedział prof. dr hab. inż. Andrzej P. Wierzbicki, Dyrektor Instytutu Łączności w Warszawie i pomysłodawca STSI. Instytut zajmie się organizacją współpracy sieciowej i informacyjnej konsorcjum.

Sieć zrzesza dotychczas 12 jednostek naukowych głównie z Warszawy (m. in. Instytut Badań Systemowych i Instytut Podstaw Informatyki PAN, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego), ale jest wśród nich również Akademickie Centrum Komputerowe „Cyfronet” działające przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

„Jest niezmiernie istotne, żeby do naszej sieci przyłączyły się również firmy teleinformatyczne, to one bowiem umożliwiają weryfikację rzeczywistej przydatności prowadzonych przez nas badań. Jest to praktyka powszechnie stosowana na świecie. W 6. Programie Ramowym UE wymagane jest, by projekty naukowe były realizowane z udziałem partnerów z przemysłu i prowadziły do powstania rozwiązań komercyjnych” – wyjaśnia profesor Wierzbicki. Sieć ma za zadanie wzajemne wspieranie starań uczestników o lepsze wykorzystanie i wdrożenia wyników badań naukowych w praktyce gospodarczej. Ma ona również umożliwiać wymianę informacji pomiędzy partnerami konsorcjum i ułatwiać inicjowanie wspólnych przedsięwzięć, konferencji, seminariów, szkół letnich, itp.

http://www.infovide.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top