Jak bezpiecznie robić zakupy przez internet?

Święta coraz bliżej i większość z nas zastanawia się nad zakupem prezentów dla swoich najbliższych. Coraz więcej Polaków idąc z duchem czasu robi zakupy za pomocą komputera i Internetu. Niestety okres przedświąteczny to również „żniwa” dla różnego rodzaju oszustów i naciągaczy – ostrzegają specjaliści z Mediarecovery, firmy zajmującej się informatyką śledczą.
Grudzień i styczeń każdego roku to okres w którym znacznie zwiększa się liczba osób, które zostały poszkodowane robiąc zakupy przez Internet i zwracają się do nas z prośbą o pomoc i radę – mówi Sebastian Małycha, prezes zarządu Mediarecovery – Stąd też pomysł opracowania zbioru porad podnoszących bezpieczeństwo wirtualnych klientów.

Krok 1: Bezpieczeństwo komputera

Najlepsze porady i rozwaga nie pomogą jeśli nie zadbamy o sprawy podstawowe jakim jest bezpieczeństwo komputera, z którego chcemy dokonać transakcji. Mediarecovery zaleca:

1. Używaj oryginalnego, stale aktualizowanego oprogramowania.

2. Używaj oprogramowania antywirusowego i zapory ogniowej. Pamiętaj by stale były aktualizowane. W sieci można znaleźć wiele tego typu programów, które w domu można użytkować bezpłatnie.

3. Regularnie skanuj komputer zainstalowanym oprogramowaniem chroniącym.

4. Nie dokonuj zakupów z nieznanych komputerów, np. w kafejce internetowej.

Krok 2: Bezpieczeństwo przesyłanych danych

Cyberprzestępcy uciekają się do wielu różnych sztuczek by oszukać nieświadomego internautę. Co może zrobić ten ostatni żeby podnieść swoje bezpieczeństwo?

1. Adres sklepu internetowego zawsze wpisuj ręcznie. Różnego rodzaju linki mogą przekierować cię do fałszywych stron internetowych, wizualnie nie do odróżnienia od oryginalnych. Wszystkie informacje jakie tam wprowadzisz (dane osobowe, nr karty kredytowej) padną łupem cyberprzestępcy.

2. Zawsze sprawdzaj czy na stronie rejestracji lub logowania połączenie jest szyfrowane. Początek adresu strony internetowej powinien zaczynać się od „https”. W oknie przeglądarki powinien zostać wyświetlony symbol kłódki.

Jak bezpiecznie robić zakupy przez internet? 1

3. Sprawdź ważność certyfikatu klikając symbol kłódki.

4. Sprawdź czy ze sklepem można się skontaktować w inny sposób niż za pomocą poczty elektronicznej.

5. Sprawdź politykę prywatności i bezpieczeństwa, regulamin oraz gwarancję na oferowane produkty.

Krok 3: Weryfikacja potwierdzenia zakupu

Wybór produktów to nie ostatni etap w którym powinieneś zachować czujność. Co jeszcze należy zrobić by w miarę bezpiecznie otrzymać przesyłkę?

1. Sprawdź jak szybko w twojej skrzynce pocztowej powinno znaleźć się potwierdzenie zamówienia. Jeśli podany na witrynie internetowej sklepu termin zostanie przekroczony od razu interweniuj.

2. Zweryfikuj wysłane przez sklep potwierdzenie z zakupem, którego chcesz dokonać.

3. W przypadku otrzymania maila z prośbą o ponowne podanie swoich danych w żadnym przypadku tego nie rób. Możesz zadzwonić do sklepu internetowego i poinformować o takim wydarzeniu. Żaden dbający o bezpieczeństwo sklep nie będzie wymagał podawania danych osobowych w e-mailu. Tego typu działania powinno się przeprowadzać wyłącznie podczas połączenia szyfrowanego ze stroną sklepu.

Krok 4: Zdrowy rozsądek

Podobnie jak w przypadku tradycyjnej formy, podczas zakupów przez Internet zawsze powinniśmy zachować zdrowy rozsądek – dodaje Sebastian Małycha – Uważajmy na to gdzie i komu podajemy numer swojej karty kredytowej, korzystajmy ze sprawdzonych sklepów internetowych. Jeśli to nasze pierwsze zakupy można zapytać znajomych z jakich witryn korzystają, czy są problemy z dostawą, czy dostarczony towar zgodny był z oczekiwaniami.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry