Jak działa wyszukiwarka? [artykuł ekspercki]

Wyszukiwarkę możemy porównać do bibliotekarza. Jak działa i co sprawia, że wyniki wyszukiwania wyglądają tak, a nie inaczej?

Sposób działania wyszukiwarki na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo skomplikowany. Łatwiej jest zrozumieć funkcjonowanie Google poprzez zastosowanie analogii „bibliotekarza”, którą najlepiej obrazuje film stworzony wspólnie przez Common Craft i Search Engine Land (do zobaczenia tutaj). Zrozumienie tego mechanizmu to absolutne podstawy umożliwiające stawianie kolejnych kroków w świecie pozycjonowania.

Jak działa wyszukiwarka?

Wyszukiwarkę (nie tylko Google) możemy porównać do bibliotekarza. Bibliotekarza, który w swojej bibliotece ma wszystkie książki, gazety, mapy, dzieła sztuki, wywiady, a nawet cytaty świata.

Jak działa wyszukiwarka? [artykuł ekspercki] 1

Ludzie codziennie proszą tego bibliotekarza o książki licząc, że książka, którą otrzymają odpowie na ich pytanie.

Jak działa wyszukiwarka? [artykuł ekspercki] 2

Żeby to zrobić potrzebny jest bibliotekarzowi sposób (system), który znajdzie i przeczyta każdą książkę, będzie wiedział co jest w jej wnętrzu i jak książki są ze sobą powiązane. Taki system, nazywamy robotem (z ang. bot – program, który odwiedza strony internetowe i zbiera o nich informacje). A zbiór informacji o książkach to indeks (baza informacji, w której zapisywane są informacje o stronach odwiedzonych przez roboty wyszukiwarek).

System musi pomóc bibliotekarzowi przetworzyć tysiące zebranych wcześniej informacji o książkach i zwrócić tą, która najlepiej odpowie na pytanie użytkownika.

Jak działa wyszukiwarka? [artykuł ekspercki] 3

Każda wyszukiwarka ma swój algorytm, który analizuje informacje o wszystkich znalezionych stronach i na tej podstawie ocenia jak dobrze odpowiadają one zapytaniu użytkownika.

Co decyduje o pozycji?

O wysokich pozycjach w SERP (z ang. Search Engine Results Page – strona z wynikami wyszukiwania – o tym poniżej) decyduje stopień optymalizacji serwisu pod kątem parametrów, które analizuje algorytm wyszukiwarki.

Jak działa wyszukiwarka? [artykuł ekspercki] 4

Najważniejsze elementy mające wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce, to:

  • treść  serwisu WWW

W celu określenia tematyki serwisu wyszukiwarka analizuje gęstość (ilość powtórzeń) słów kluczowych, ich położenie, rozmiar czcionki, sposób w jaki są wyróżnione oraz to czy są linkami.

  • sposób wykonania serwisu WWW

Sposób wykonania serwisu ma spory wpływ na to, czy wyszukiwarka sprawnie poradzi sobie z określeniem właściwego tematu strony. W tym wypadku kluczowe znaczeni ma odpowiednie wykorzystanie znaczników HTML takich jak tytuł strony czy nagłówków H1, H2 itd.

  • powiązania między serwisami WWW

Wyszukiwarki poza analizą kodu i treści samej strony biorą pod uwagę również sposób, w jaki jest ona powiązana z innymi stronami w Internecie. W celu określenia wartości strony (w opinii internautów) badana jest ilość oraz treść linków prowadzących do strony. Na tej podstawie ustalany jest PageRank, czyli algorytm opracowany przez założycieli Google, określający wartość i jakość strony (dla użytkownika), na podstawie ilości odnośników (rekomendacji) do niej prowadzących. Przykład: jeśli do strony prowadzi wiele linków z frazą „sklep komputerowy” to wyszukiwarka „uzna” że dana strona jest stroną sklepu internetowego.

  • opinia o stronie WWW

Dobra opinia o stronie jest warunkiem koniecznym do tego, żeby strona mogła zająć wysokie pozycje. O opinii na temat strony decydują: aktualność/jakość treści (np. jak często w serwisie pojawiają się nowe newsy), jakość linków prowadzących do strony – linki ze stron pornograficznych czy spamu nie wpływają dobrze na opinie o stronie, funkcjonowanie serwisu – częste awarie (niedostępność serwisu), długi czas ładowania serwisu wpływają negatywnie na jego opinię.

Podsumowując:

Jak działa wyszukiwarka? [artykuł ekspercki] 5

Wszystkie te aspekty, praktycznie w równej mierze, decydują o pozycji serwisu w wyszukiwarce. Nie da się zdobyć wysokich pozycji dbając tylko o linki czy optymalizację witryny jeśli nie ma treści lub serwis nie działa.

Składniki SERP

Współcześnie strony z wynikami wyszukiwania działają zupełnie inaczej niż było to w przeszłości. Różnica polega przede wszystkim na:

  • Prezentowaniu wielu typów wyników na raz, kiedyś zawierały one tylko linki do stron WWW. Teraz poza wspomnianymi stronami WWW prezentowane są także najlepsze wyniki z wyszukiwarek: grafiki, mapy, filmy – nie tylko z YouTube, wiadomości i wiele innych (książki, blogi, dyskusje…).
  • Dostępności narzędzi ułatwiających wyszukiwanie: Google Suggest – przyśpiesza wpisywanie zapytań i podpowiada kolejne, bardziej precyzyjne, frazy; Korekta błędów – poprawi za nas literówkę dzięki czemu szybciej znajdziemy to, czego szukamy, Tłumacz stron – pozwala przeszukiwać strony w innych językach.
  • Personalizacja wyników wyszukiwania, dzięki której w wynikach wyszukiwania wyżej będą pojawiały się strony, z których lubimy korzystać lub z których chętnie korzystają nasi znajomi z Google plus. Dzieje się tak dzięki: historii zapytań, rekomendacjom naszych znajomych (+1).

Jak działa wyszukiwarka? [artykuł ekspercki] 6

Jak działa wyszukiwarka? [artykuł ekspercki] 7Autor tekstu: Marcin Kolonko, Specjalista ds. SEM, SEMAHEAD Agencja SEM Grupy Interia.pl.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top