Jak nie stracić danych gdy komputer zaleje woda

Jak nie stracić danych gdy komputer zaleje woda – to z dnia na dzień coraz bardziej aktualny problem. Informacje zapisane w komputerach prawie zawsze przewyższają wartość samych urządzeń, a w przypadku komputerów firmowych ich wartość może iść w miliony. Co zrobić gdy komputer lub firmową serwerownię zaleje woda radzą specjaliści Kroll Ontrack z największego laboratorium odzyskiwania danych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Skutki tegorocznych opadów odczuły już także polskie media. Jak podała stacja TVN Warszawa, z powodu ulewnych deszczy i zalania serwerowi wczoraj czasowo niedostępne były jej serwisy internetowe. Z podobnymi problemami borykają się także niektóre serwisy grupy Onet.

– Kontakt dysku twardego bądź innego nośnika danych z wodą to sytuacja krytyczna, w której w sposób szczególny narażeni jesteśmy na utratę naszych danych. By zminimalizować ryzyko ich bezpowrotnej utraty, należy przede wszystkim wstrzymać się z osuszaniem komputera i w żadnym wypadku, nawet po wyschnięciu, nie podłączać go do zasilania. Może to bowiem spowodować dodatkowe problemy – od spalenia elektroniki po całkowite zniszczenie dysku. Nie należy także samodzielnie czyścić zalanego brudną wodą nośnika – mówi Paweł Odor, główny specjalista z firmy Kroll Ontrack.

Jednym z wcześniejszych przykładów, w jakich stracone zostały kluczowe dane wynikające z zalania sprzętu komputerowego był przypadek szpitala im. Rydygiera w Łodzi, gdzie w 2007 roku zalana została serwerownia. Tym samym zagrożony był dostęp do kluczowych danych pozwalających na prawidłowe funkcjonowanie szpitala. Dzięki szybkiej reakcji ekspertów Kroll Ontrack udało się jednak odzyskać 100 procent danych. Eksperci Kroll Ontrack odzyskiwali także dane z zalanych komputerów m.in. dla Polskiej Akcji Humanitarnej.

Lista porad ekspertów Kroll Ontrack w przypadku utraty danych z komputera zalanego wodą:

  • Nie wolno podłączać komputera do zasilania. Wskutek zalania elektroniki dysku podłączenie zasilania spowoduje dodatkowe problemy: od spalenia elektroniki dysku (zewnętrznej i/ lub wewnętrznej) po całkowite zniszczenie nośnika.
  • W przypadku zalania nośnika danych nie należy stosować oprogramowania służącego do samodzielnego odzyskiwania danych.
  • Nie należy osuszać, ani dopuścić do samoistnego wyschnięcia zalanego nośnika danych. Osuszenie i uruchomienie urządzenia może spowodować bezpowrotną utratę zapisanych na nim informacji.
  • Zabrudzone nośniki wymagają natychmiastowego, gruntownego czyszczenia w sterylnych warunkach. Niedokładne oczyszczenie, dopuszczenie do wyschnięcia i uruchomienie zalanego wcześniej nośnika może spowodować bezpowrotną utratę danych.
  • Prawdopodobieństwo utraty informacji wzrasta w przypadku kontaktu nośnika ze słoną lub silnie zabrudzoną wodą. Dla zwiększenia szans odzyskania danych należy zanurzyć nośnik w wodzie destylowanej.
  • Mokry nośnik powinien zostać zawinięty w wilgotny ręcznik, włożony do worka antyelektrostatycznego i bezzwłocznie dostarczony, np. pocztą kurierską, do laboratorium odzyskiwania danych.

W przypadku zalania nośnika wodą użytkownicy komputerów bądź innych urządzeń cyfrowych mogą połączyć się z pogotowiem odzyskiwania danych firmy Kroll Ontrack pod bezpłatnym numerem 0 800 90 90 90. Natomiast ceny odzyskiwania danych z dysków komputerowych zaczynają się od 990 zł.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry