Jak otworzyć firmę transportową?

Przewóz jest usługą, na którą jest duże zapotrzebowanie w wielu sektorach. Odbywa się on często na dużą skalę – przykładowo podczas transportu produktów z zagranicy.

W celu założenia odnoszącej sukcesy firmy zajmującej się transportem trzeba zabrać się do tego zadania na poważnie.

Jak otworzyć firmę transportową? 1

Podstawowe potrzeby

Transport produktów wydaje się czymś mało skomplikowanym, wystarczy tylko wsadzić towar w samochód i tak naprawdę to tyle, większej logiki tu nie ma.

Jednak w celu sprawnego przewozu trzeba zadbać też o wiele innych rzeczy, bo chociaż z wierzchu może się to wydawać nieskomplikowane, to w rzeczywistości konieczna jest dokładność i dobra organizacja.

Konieczne czynności

Podstawowymi potrzebami każdej profesjonalnej firmy transportowej, takiej jak Marathon International, są:

  • samochody w odpowiednich rozmiarach,
  • niezawodni kierowcy z odpowiednim prawem jazdy,
  • GPSy,
  • grafiki dla każdego pracownika (w celu uniknięcia pomyłek i dezorganizacji).
  • spedytor lub współpraca z przedsiębiorstwem spedycyjnym

Każda firma oczywiście jest inna i może specjalizować się w przewozie różnych przedmiotów, ale wyżej wymienione aspekty są nie do ominięcia. To podstawy, filary, na których można zbudować silną firmę.

Samochody dostawcze

Do samochodów musi zmieścić się towar, jednak trzeba pamiętać, że każdy klient ma inne potrzeby – dlatego przydadzą się różnorodne samochody. Musi też być ich kilka lub nawet kilkanaście, żeby móc wykonywać wiele zamówień naraz. W ten sposób biznes rozwinie się dużo szybciej i łatwiej będzie zbudować siatkę zadowolonych klientów.

Doświadczeni kierowcy

Najlepiej zatrudnić kierowców z dużym doświadczeniem – przy młodych lub nowych kierowcach szanse wypadków lub innego rodzaju problemów są dużo większe. Przy kierowcach, zajmujących się tego typu zadaniami zawodowo już przez jakiś czas, jest większa szansa na dostarczanie produktów na czas bez zbędnych kłopotów.

Punktualność i nawigacja

Szczególnie  istotny jest dostęp do nawigacji, ponieważ transport zazwyczaj zamawiany jest na duży dystans, więc kierowcy mogą nie znać terenów, w które jadą. Dlatego, żeby mogli być punktualni i żeby się nie gubili po drodze, ważne jest zapewnienie im GPSów. Jest to o tyle dobra inwestycja, że kierowcy będą używać ich przez dłuższy czas i na wielu różnych trasach.

Organizacja

Będąc właścicielem firmy transportowej musisz zdawać sobie sprawę gdzie w danym momencie znajdują się wszyscy zatrudnieni przez Ciebie kierowcy. Tylko w ten sposób firma może sprawnie działać, inaczej się rozpadnie. Jeśli wiesz gdzie są kierowcy i czym się akurat zajmują i wiesz, którzy są dostępni – możesz w prosty sposób kontrolować zlecenia.

Najlepiej do tego zadania zatrudnić osobnego pracownika – to naprawdę duża odpowiedzialność i prowadzenie grafiku oraz zlecanie kierowcom nowych zadań wymaga dobrej organizacji.

Formalności związane z transportem

Aby upewnić się, że każdy krok podczas przewozu towarów jest odpowiednio wykonany, trzeba podjąć współpracę ze spedytorem. Jest to osoba specjalizująca się w sprawach prawnych związanych z transportem, która dopilnuje, że wszystkie umowy i dokumenty zostaną poprawnie wydane i że wszystko będzie na pewno legalne. Bez takiego eksperta transport może okazać się bardzo problematycznym zadaniem.

Ostatnie wskazówki

W celu założenia firmy transportowej musisz pamiętać przede wszystkim o dobrej organizacji pracy, zatrudnieniu doświadczonych pracowników i kupieniu odpowiedniego sprzętu. Jeżeli zadbasz o te trzy główne i całkowicie podstawowe rzeczy, to twoje szanse na sukces będą spore. Warto też pamiętać o odpowiednim marketingu.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top