Jak wyglądały pomysły na infostradę w 1985 roku?

Firma AT&T opublikowała 18-minutowy film „Information Age” z 1985 roku. Film jest najstarszą publikacją wideo dotyczącą koncepcji infostrady (information superhighway). Co udało się z tej wizji zrealizować?

Treścią filmu jest historia komputeryzacji i komunikacji. W 7 minucie i 20 sekundzie filmu narrator omawia ideę infostrady. Pojawiają się również prognozy dotyczące przyszłości informatyki. Jedna z przepowiedni spełniła się w 100 proc. Dotyczy ona porozumiewania się za pomocą głosu z komputerami i uzyskiwania od nich informacji – w dniu dzisiejszym mamy do dyspozycji Siri oraz inne programy do interakcji z urządzeniami elektronicznymi przy pomocy ludzkiego głosu.

Film z 1985 roku jest pierwszym zarejestrowanym materiałem filmowym, w którym pojawia się jednoznacznie wyrażenie informacyjna autostrada.

Koncepcja infostrady i pierwotne pomysły na taki model przesyłu informacji pierwszy raz zostały wypowiedziane publicznie w 1978 roku przez Ala Gore’a, wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych i laureata nagrody Nobla. Jemu przypisuje się też ukucie terminu „information superhighway”.

źródło: IT World

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top