Jest szansa na pozyskanie kapitału na biznes

Opublikowano: 18 czerwca 2013. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

W lipcu rusza kolejny nabór pomysłów do Inkubatora – projektu oferującego pomoc dla przedsiębiorców, a także osób nie prowadzących jeszcze gospodarczej działalności, ale mających ciekawe biznesowe pomysły. 

superinkubatorWielkopolski Instytut Jakości (WIJ), dysponujący funduszami pozyskanymi z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, pomaga nie tylko sfinansować takie przedsięwzięcia, ale i je wdrożyć, skonstruować biznesplan, przeprowadzić badania rynku. Choć należy do Unii Wielkopolan, jest zainteresowany podjęciem współpracy z pomysłodawcami z całego kraju.

Zasilanie przedsiębiorstw kapitałem odbywa się poprzez wejście WIJ do spółki w formie objęcia udziałów. Po zweryfikowaniu zgłoszonych propozycji, zbadaniu ich opłacalności, WIJ wybiera najbardziej interesujące, wnosi do spółki pieniądze, świadczy pomoc doradczą i organizacyjną. Kiedy przedsięwzięcie przynosi zyski, odsprzedaje swoje udziały. Ma na to maksymalnie 10 lat. Pomysły od lipca będzie można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej projektu www.superinkubator.pl.

WIJ zasila spółkę kwotą do 200 tys. euro, a jego udziały muszą być mniejsze niż 50 proc. Często jednak biznes wymaga znacznie większych nakładów finansowych. Wtedy optymalnym sposobem na realizację pomysłu przedsiębiorcy jest pozyskanie zewnętrznego inwestora. WIJ pomaga takich znaleźć, więc mile widziane są również pomysły powyżej kwoty, z którą angażuje się WIJ.

Sporo firm, dysponujących kapitałem, wyraża zainteresowanie przeznaczeniem go na realizację inwestycji w tej samej branży, w której obecnie funkcjonują. Poza tym może zdarzyć się i tak, że kiedy wychodzimy kapitałowo ze spółki, pomysłodawcę stać na wykup np. tylko 10 proc. udziałów. Pozostałą część mogłaby wówczas nabyć firma z zewnątrz, traktując to jako lokatę kapitału. I takie właśnie firmy oraz osoby fizyczne dysponujące zasobami finansowymi zapraszamy do współpracy – myślę że korzystnej dla obu stron. Współpraca taka może się zacząć zarówno na etapie wejścia kapitałowego WIJ do spółki, jak i później – gdy inwestor zewnętrzny jest zainteresowany wykupem udziałów posiadanych przez WIJ w spółce – powiedział Ryszard Ciesielski, prezes Wielkopolskiego Instytutu Jakości.

W tym drugim przypadku korzyścią dla inwestora jest wejście do firmy, która ma już swoją historię, a jej działalność nie jest niewiadomą. Zainteresowani inwestorzy mogą korzystać z tego samego adresu internetowego co pomysłodawcy, czyli www.superinkubator.pl.

Dawid ZarazińskiJest szansa na pozyskanie kapitału na biznes

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.