Jeszcze prościej, jeszcze dokładniej – zmiany w Docelu.pl

Nowe funkcjonalności serwisu docelu.pl sprawiają, że zaplanowanie podróży lub znalezienie konkretnego punktu na mapie staje się dziecinnie proste. Portal stawia na ergonomię, korzystając – przy wprowadzaniu nowych rozwiązań lokalizatora – z opinii i sugestii użytkowników Sieci.

Nowe funkcjonalności serwisu docelu.pl mają przede wszystkim zoptymalizować korzystanie z kluczowych funkcji lokalizatora. Od teraz znacznie prostsze staje się nie tylko znalezienie konkretnych miejscowości, lokali, instytucji, urzędów, itp. (POI), ale też zaplanowanie trasy. Kształt zmieniła przede wszystkim lewa kolumna nawigacyjna. Uwidacznia podstawowe funkcjonalności serwisu: szukanie miejsc (Miejsca), wyznaczanie drogi (Trasy), własne punkty użytkownika i jego widoki (Notes).

Podczas przeprojektowywania serwisu oraz lewej kolumny wyszukiwania szczególną uwagę zwracaliśmy na użyteczność i prostotę obsługi. Korzystaliśmy w dużej mierze z opinii i uwag internautów, sami także badaliśmy i testowaliśmy ergonomiczność wprowadzanych rozwiązań. Maksymalnie uprościliśmy szukanie POI, a wyznaczenie trasy oznacza teraz dla internauty określenie skąd i dokąd jedzie oraz, ewentualnie, przez jakie punkty pośrednie. – wyjaśnia Małgorzata Kaliszczak z Wirtualnej Polski, Kierownik Serwisów Lokalizacyjnych
i Ogłoszeniowych.

By znaleźć miejsce lub ulicę użytkownik odpowiedzieć musi tylko na dwa pytania: „Gdzie szukasz?” (np. w Łodzi, Warszawie, Katowicach, Gdańsku) i „Czego szukasz?” (np. banku, restauracji, kina, szkoły). Opcja dodatkowa to „W jakich kategoriach szukasz?”. Te wybierane do tej pory przez internautów najczęściej – Firmy, Turystyka, Banki i bankomaty oraz Informacje dla kierowców – zostały od razu uwidocznione w belce nawigacyjnej. Chcąc wyszukać punkt z dużo większą dokładnością, można skorzystać z rozwijanego drzewa uszczegółowionych i rozbudowanych przez redakcję serwisu kategorii.

Nowe, uproszczone wyznaczanie trasy odbywa się poprzez podanie adresu punktu początkowego i końcowego bądź przez „postawienie flag” w wybranych przez użytkownika miejscach na interaktywnej flaszowej mapie. Można też, co jest wyróżnikiem serwisu, wybrać do czterech punktów pośrednich. W docelu.pl dodana została też opcja łatwego wyznaczenia trasy powrotnej.

Planując podróż, internauci mogą sami zdefiniować rodzaje dróg, jakimi chcą się poruszać. W łatwy sposób wyłączą więc np. drogi polne czy gruntowe albo autostrady. Ponadto użytkownicy dostali możliwość definiowania własnych prędkości, z jakimi pokonują wybrane rodzaje dróg. Raz zdefiniowane ustawienia mogą zostać zapisane w Notesie.

W serwisie udostępniony został też akcelerator, będący wtyczką do przeglądarki IE8, który rozszerza jej funkcjonalność o opcję wyszukiwania adresów lub współrzędnych geograficznych oraz ich automatyczną prezentację na mapie. Wystarczy wejść na dowolną stronę internetową i w tekście zaznaczyć fragment z nazwą miejscowości lub współrzędnymi geograficznymi, aby w przeglądarce pojawiły się informacje o odszukanej lokalizacji.

Postanowiliśmy odpowiedzieć na nowe możliwości udostępnione przez firmę Microsoft i stworzyć funkcjonalność, z której będą mogli korzystać użytkownicy serwisu nastawieni na nowinki technologiczne, a taką niewątpliwie jest akcelerator dla przeglądarki Internet Explorer 8. To swego rodzaju gadżet, który jednak cieszy oko, potrafi też, według mnie, ułatwić życie użytkownikowi. Od razu wiadomo np., gdzie znajduje się  miejscowość, o której mowa w artykule, czy wspominana w nim ulica. – mówi Bartłomiej Szymański, jeden z twórców docelu.pl.

http://docelu.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top