Kobiety gorzej znają się na komputerach?

Opublikowano: 10 kwietnia 2008. Kategoria: Bez kategorii. Tagi:

Mężczyźni lepiej znają się na komputerach. Potrafią sprawniej niż kobiety zadbać o bezpieczeństwo danych elektronicznych. Kobiety w momencie utraty danych wpadają w panikę, a mężczyźni w szał. Prawdy i mity na temat związku płci ze zdolnościami informatycznymi odsłania najnowsze badanie Kroll Ontrack, firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu i kasowaniu danych oraz informatyce śledczej.
Badanie zostało przeprowadzone w Polsce w lutym br. Wynika z niego, że blisko 90 proc. mężczyzn i 80 proc. kobiet korzystających z komputerów, straciło kiedyś dane komputerowe. Ponad połowa z nich odzyskała informacje. Okazuje się, że zachowania i wiedza techniczna mężczyzn, zarówno przed jak i po utracie danych są niemal identyczne z poziomem wiedzy i zachowaniami kobiet w analogicznych sytuacjach.

Panie nie dość, że równie sprawnie zabezpieczają się przed utratą danych to wiedzą równie dobrze jak mężczyźni co robić, gdy zabezpieczenia zawiodą i utracą informacje (obie grupy w pierwszej kolejności decydują się na zastosowanie oprogramowania do samodzielnego odzyskiwania danych). Większość kobiet i mężczyzn nawet reaguje podobnie tracąc dane – wpada w szał, przy czym kobiety znacznie częściej niż mężczyźni krzyczą na swoje komputery, podczas gdy mężczyźni przyznają się do stosowania wobec nich siły fizycznej.

Najczęściej tracone zarówno przez mężczyzn jak i kobiety dane to zdjęcia cyfrowe.  Oprócz zdjęć w formie elektronicznej biorący udział w badaniu panowie tracili najczęściej dokumenty firmowe (25,07 proc.) oraz prace naukowe (15,04 proc.). Wśród trzech najczęściej traconych przez panie kategorii informacji cyfrowych znalazły się identyczne rodzaje danych.

Panowie, tak jak panie, w pierwszym momencie po utracie danych próbowali korzystać z programów do samodzielnego odzyskiwania danych. Ponad 70 proc. badanych mężczyzn i kobiet jest świadomych możliwości utraty danych. Zabezpieczają się przed taką sytuacją tworząc kopie zapasowe informacji.

– Różnice między poziomem świadomości odnośnie bezpieczeństwa komputerowego między kobietami, a mężczyznami okazały się mitem. Żadna z płci nie wyróżnia się na tym polu, zarówno pod względem wiedzy merytorycznej jak i zachowania emocjonalnego  – mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack, specjalistycznej firmy odzyskiwania danych, która zleciła przeprowadzenie badań.

Hanna LaskowskaKobiety gorzej znają się na komputerach?

Podziel się!

O autorze

hania