Konferencja IGF na Ukrainie. Kiedy podobne spotkanie w Polsce?

W dniach 2-3 września w Kijowie odbyła się konferencja Internet Governance Forum (IGF) pod przewodnim tematem „Internet jako podstawy społeczeństwa informacyjnego”. Kiedy podobne spotkanie odbędzie się w Polsce?

Celem spotkań IGF jest dyskusja i wypracowywanie rozwiązań mających na celu wzmocnienie stabilności, bezpieczeństwa, otwartości oraz szeroko rozumianego rozwoju internetu. Konferencja w Kijowie organizowana była przez rząd i parlament Ukrainy, instytucje naukowe oraz organizacje pozarządowe, w tym m.in.: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Parlament, Krajową Komisję ds. Regulacji Łączności Ukrainy, Państwową Służbę Specjalnej Komunikacji i Ochrony Informacji Ukrainy, Państwową Agencję ds. Nauki, Innowacji i Informatyzacji Ukrainy oraz rejestr domen .UA. Program spotkania dostępny jest pod tym adresem (.pdf).

Konferencja IGF na Ukrainie. Kiedy podobne spotkanie w Polsce? 1Konferencje „Forum Zarządzania Internetem” odbywają się na trzech poziomach:

  • narodowe (krajowe) IGF poświęcone lokalnym kwestiom „Internet governance”;
  • fora regionalne obejmujące duże obszary geopolityczne np. afryka, Azja, Karaiby;
  • międzynarodowe forum, odbywające się raz do roku pod egidą Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych.

W tym roku, międzynarodowe Forum Zarządzania Internetem odbędzie się między 27 i 30 września w Kenii pod hasłem: „Internet jako katalizator zmian: dostępu, rozwoju, wolności i innowacji”.

„Narodowe” IGF odbywają się w wielu europejskich krajach (m.in. Wielka Brytania, Francja, Dania, Portugalia, Holandia, Japonia, Rosja, Kanada, Hiszpania, Szwecja, Stany Zjednoczone) i mają na celu zarówno omawianie lokalnych spraw związanych z zarządzaniem internetem, ale też służą jako przygotowanie stanowiska rządowego przed konferencją międzynarodową. Spotkanie na Ukrainie odbyło się już po raz drugi, co świadczy o poważnym podejściu rządu Ukrainy do kwestii przejrzystego zarządzania internetem.

Spotkanie IGF stanowiło doskonałą okazję do wymiany poglądów pomiędzy osobami reprezentującymi całe spektrum środowisk – od rządu i parlamentu, poprzez organy regulacyjne, instytucje naukowe do środowisk reprezentujących biznes oraz samych internautów. Konferencja IGF sprzyja otwartej wymianie poglądów oraz prezentacji istotnych zagadnień z punktu widzenia zarządzania internetem na poziomie narodowym – powiedział Dmitry Kohmanyuk, administrator domeny .UA i współorganizator konferencji.

Warto wspomnieć, że spotkanie na Ukrainie odbyło się z polskim „akcentem”. W ramach ukraińskiej konferencji, na zaproszenie organizatorów, dr. Andrzej Bartosiewicz (wieloletni szef CENTR i współtwórca sukcesu domeny .PL; obecnie prezes Yonita Inc.) prezentował kwestie wpływu planowanego wprowadzenia nowych domen najwyższego poziomu na lokalny rynek domen w krajach europejskich. Jedno z omawianych pytań dotyczyło tego, jak wprowadzenie kilkuset (kilku tysięcy?) nowych domen najwyższego poziomu wpłynie na ukraiński rynek domen – czy domena .UA straci na wartości oraz czy nowe TLD zniszczą rynek wtórny? Andrzej Bartosiewicz uczestniczył też w panelu rejestratorów ukraińskich, poświęconemu sposoby organizacji i zarządzania domeną .UA. Prezentację A.Bartosiewicza można znaleźć pod tym adresem (.pdf).

Przy okazji organizacji konferencji IGF przez kolejny europejski kraj, warto wesprzeć inicjatywę zorganizowania podobnej konferencji przez polski rząd. W Polsce brakuje ogólnonarodowego spotkania, na którym poruszane byłyby kwestie związane z tematyką IGF. Dyskusja np. w zakresie dostępu czy otwartości jest podejmowana jedynie w ograniczonej skali – głównie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, niemniej jednak adresowana jest ona zazwyczaj do dostawców usług oraz organizacji branżowych.

Można mieć nadzieję, że deklaracje MSWiA co do zorganizowania otwartego spotkania IGF w Polsce zmaterializują się i pojawi się okazja do prezentacji stanowisk oraz otwartej wymiany poglądów przez całe środowisko, w tym użytkowników Internetu, organizacji konsumenckich i  branżowych, organizacji zajmujących się ochroną praw autorskich  oraz przedstawicieli rządu RP – powiedział Andrzej Bartosiewicz.

Więcej o IGF można znaleźć na tej stronie.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top