Koniec wyszukiwarki Ask.com

Ask.com kończy swoją działalność jako wyszukiwarka. Dawny gigant zwolni dużą część inżynierów i skoncentruje się na mechanizmach typu Q&A.

Wyszukiwarka Ask.com uruchomiona została w 1996 roku i szybko zdobyła popularność. Jej wyróżnikiem była zdolność wyszukiwania nie tylko słów kluczowych, ale również potocznych zwrotów i pytań. W swoim najlepszym okresie serwis przetwarzał dwa miliony zapytań dziennie.

Koniec wyszukiwarki Ask.com 1W 1999 roku firma zdecydowała się na pierwszą ofertę publiczną (ang. IPO). I choć na początku stanowiła bardzo interesującą wirtualną nieruchomość to z czasem tracić zaczęła zarówno popularność, jak i pieniądze akcjonariuszy. Największy „udział” w stratach Ask.com miał nowy konkurent – wyszukiwarka Google.

W 2005 roku Ask.com przejęta została przez firmę InterActiveCorp (IAC) za 1,85 mld dolarów. Przez pięć kolejnych lat nie udało się jednak doprowadzić do odtworzenia pozycji na rynku wyszukiwarek.

Przez ostatnie lata zrozumieliśmy, że nie możemy konkurować z Google – wyznał Barry Diller, szef IAC.

Zdecydowano się więc na zmianę profilu firmy: skoncentrować ma się ona obecnie na mechanizmach wyszukiwania pytań i odpowiedzi (ang. Q&A). Jak donosi Bloomberg, z pracą pożegnać będzie musiało się 130 inżynierów zatrudnionych w USA i Chinach.

Właściciele Ask.com zapowiadają, że wyszukiwarka będzie funkcjonować nadal, ale prezentować będzie wyniki jednego z dużych graczy na rynku wyszukiwarek. Nie chcą jednak jeszcze zdradzać, o kogo dokładnie chodzi.

Źródła: Mashable, Bloomberg

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry