Księgowość w jednoosobowej działalności a w spółce – jakie są różnice?

Wiele osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą z czasem decyduje się na przekształcenie jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W takiej sytuacji zmienia się wiele kwestii, w tym sprawy dotyczące księgowości. Warto pamiętać, że rozliczenia w spółce są o wiele bardziej złożone.

Księgowość w jednoosobowej działalności a w spółce – jakie są różnice? 1

Jak wygląda księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej może być prowadzona na dwa sposoby. Wybór konkretnego rozwiązania należy do przedsiębiorcy, pod warunkiem, że jego przychody netto uzyskane na podstawie sprzedaży produktów i towarów oraz przeprowadzania operacji finansowych w poprzednim roku obrotowym wyniosły nie więcej niż 2 mln euro. W takiej sytuacji może on zdecydować się na prowadzenie rozliczeń w sposób pełny lub uproszczony. Możliwość takiego wyboru to podstawowy wyróżnik jednoosobowej działalności gospodarczej – księgowość spółek nie daje takiej opcji.

Większość przedsiębiorców nie osiąga rocznych przychodów przekraczających 2 mln euro, dlatego decydują się oni na prowadzenie uproszczonej księgowości. Rozliczenie z urzędem skarbowym mogą wówczas przeprowadzić:

  • na zasadach ogólnych poprzez prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów;
  • na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych poprzez prowadzenie ewidencji przychodów;
  • poprzez kartę podatkową (rozwiązanie dostępne dla niektórych firm z konkretnych branż).

Co ważne, przedsiębiorca może samodzielnie zająć się prowadzeniem księgowości uproszczonej. Takie rozliczenia nie są bowiem zbyt skomplikowane – wystarczy skorzystać ze specjalnych programów komputerowych. Pozwala to na spore oszczędności. Oczywiście można też zlecić tego typu zadania zewnętrznej firmie. Koszty nie są wówczas zbyt wygórowane.

Osoby, które prowadzą pełną księgowość (wymóg konieczny dla firm z przychodem przekraczającym 2 mln euro rocznie), muszą liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Konieczne jest wówczas skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego.

Czym wyróżnia się księgowość w spółce z o.o.?

Jeśli chodzi o księgowość w spółce z o.o., przedsiębiorca nie może wybrać jej formy. Zawsze musi przeprowadzać pełne rozliczenia. To wymagające zadanie, ponieważ obowiązkowe jest precyzyjne prowadzenie pełnych ksiąg rachunkowych, w których należy zapisywać wszelkie operacje dotyczące działalności przedsiębiorstwa. Konieczne jest więc ewidencjonowanie nie tylko faktur, lecz także m.in. wypłaty zaliczek czy transakcji wykonanych przy pomocy firmowej karty płatniczej. Oprócz tego pełna księgowość spółek zawiera np. wykaz aktywów i pasywów.

Prowadzenie pełnej księgowości w spółce wymaga również przygotowywania szczegółowych sprawozdań finansowych. To kolejne zadanie, które wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Z tego względu przeprowadzanie takich rozliczeń najczęściej zleca się profesjonalistom. Koszty obsługi księgowej są wówczas wyższe niż w przypadku księgowości uproszczonej i sięgają kilkuset złotych miesięcznie.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry