Mapy na www.pkt.pl

Spółka pkt.pl Polskie Książki Telefoniczne w ramach kompleksowej modernizacji serwisu internetowego pkt.pl wprowadziła nowoczesne rozwiązania technologiczne i funkcjonalne do serwisu mapowego www.mapy.pkt.pl. Rozbudowano system użytecznych lokalizacji POI, zastosowano funkcjonalne podpowiedzi w wyszukiwaniu, a także dodano aplikacje informacyjne dotyczące trasy przejazdu.
Wyszukiwarka pkt.pl liczy 2611 szczegółowych planów miast i miejscowości znajdujących się na terenie całej Polski – najwięcej spośród wszystkich serwisów mapowych w Polsce. Wszystkie zmiany wprowadzone do serwisu miały na celu ulepszenie wyszukiwarki mapowej, która w czerwcu 2007 roku została uruchomiona w wersji testowej. Najważniejszym punktem modernizacji było założenie, aby serwis mapowy stał się najbardziej intuicyjny i funkcjonalny dla internauty spośród wszystkich serwisów mapowych dostępnych w polskim internecie.

Kluczowe funkcje o które wzbogacono serwis mapowy to:
–  rozwinięcie na stałe paska z użytecznymi lokalizacjami (punkty POI): stacje paliw, bankomaty, hotele, restauracje, apteki;
–   „chmury tagowe”, które widoczne są na stronie głównej pkt.pl i mają na celu promowanie poszczególnych słów, branż i miast;
–   zastosowanie podpowiedzi w wyszukiwaniu po branży, miejscowości oraz ulicy;
–   „ścieżki okruszków”, dzięki której można powracać do wyników wyszukiwania z każdego miejsca w serwisie strony serwisu mapowego;
–   przebudowa pod kątem ich indeksowania w wyszukiwarkach (obszar SEO), dzięki czemu liczba użytkowników serwisu będzie sukcesywnie wzrastać.

Istotną cechą usługi jest szybkość działania –  średni czas, który ma być potrzebny na wygenerowanie wyniku na mapach wynosi ok. 1,2-2 sekundy. Jeśli zapytanie jest bardziej szczegółowe – to bez względu na długość trasy, która nas interesuje – odpowiedź otrzymamy w czasie ok. 3-5 sekund.

Funkcja „wyznacz trasę przejazdu” w serwisie mapy.pkt.pl została rozbudowana i ulepszona. Dodano ikonki punktu startowego i końcowego na wyznaczonej trasie przejazdu, informację o łącznej długości trasy przejazdu oraz o czasie niezbędnym na jej pokonanie. Wprowadzono podpowiedzi zarówno miast, jak i ulic, wstawiony został pasek do przesuwania opisu trasy w górę i w dół. Drogi wojewódzkie, krajowe, zostały oznaczone i ponumerowane. Dodano także nazwy ulic do opisu trasy przejazdu i zmodyfikowano opcję jej drukowania.

„W dalszym ciągu trwać będą pracę związane z obszarem SEO , planowana jest przebudowa okna z mapą tak, aby była jeszcze bardziej czytelna. Wdrożymy też zmiany i poprawki, które zostały zarekomendowane podczas audytu stron mapowych” – dodała Ewa Kasiak.

www.mapy.pkt.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top