Michał Białek: Wykop jest głosem internetu

O ACTA, stosunku do polityki i obawach o wizerunek rozmawiamy z Michałem Białkiem, dyrektorem operacyjnym Wykop.pl.

Michał Białek: Wykop jest głosem internetu 1

Kilka miesięcy temu staraliście się eliminować politykę z Wykop.pl poprzez wprowadzenie coraz to nowych ograniczeń, np. ukrywanie tej kategorii dla niezalogowanych. Czy ACTA według Ciebie nie jest w takim razie zagadnieniem politycznym? Czy coś się zmieniło w Waszym stosunku do tematów politycznych?

Rzeczywiście polityka na Wykopie jest osobnym bytem tzn. treści te są standardowo wyłączone i tylko poprzez opt-in można zobaczyć je na stronie głównej. Podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu protestu w internecie i akcję zbierania podpisów, ponieważ problem ACTA dotyczy każdego z nas. Nie jest to tylko zagadnienie związane z polityką, ale mające wpływ na każdą dziedzinę naszego życia, bo w skrajnym przypadku zgodnie z zapisami tejże umowy każdy z nas surfujących po internecie staje się piratem. Nieważne jest więc czy lubisz politykę czy nie – konsekwencje dotkną każdego.

Obecnie strona główna Wykop.pl to jeden temat w wielu wątkach – ACTA. Użytkownicy zaczęli organizować lokalne protesty, w sporej części właśnie dzięki waszej stronie. Czy to dobrze według Ciebie? Czy Wykop.pl staje się centrum aktywizacji ludzi niezgadzających się na wprowadzenie ACTA?

Wykop od zawsze był głosem internetu. Jeżeli temat jest ważny, a ten taki jest, to jesteśmy naprawdę szczęśliwi, że to u nas internauci czują, że mogą swobodnie rozmawiać, zwłaszcza, że media tradycyjne pokazują problem bardzo jednostronnie.

Wykop.pl nie jest już małą stroną – macie ponad 3 mln użytkowników. Jeśli zaczną się oni organizować i protestować może się okazać, że na ulicach pojawi się kilkadziesiąt tysięcy osób. Czy Twoim zdaniem protesty – w tym także te uliczne – mogą mieć realny wpływ na politykę władz?

Oczywiście, że mogą. Mamy aktualnie 3,7 mln unikalnych użytkowników. Wystarczy, że tylko 13 proc. z nich podpisze się pod wnioskiem i możemy zorganizować ogólnopolskie referendum… Internet to niesamowita siła. Pokazały to także niedawno przykłady rewolucji w krajach arabskich.

Z jednej strony cieszy pewna mobilizacja, z drugiej zaś musimy brać pod uwagę, że coś może pójść nie tak, że do protestów dołączą się chuligani. Czy czujecie się za to jakoś odpowiedzialni? Czy raczej zostawiacie pełną wolność Waszym użytkownikom?

Problem dotyczy każdego i każdy może dołączyć do protestu. Nie mamy możliwości weryfikacji osób, ale też my wszyscy powinniśmy się pozbyć z głowy tego synonimu protestujący = chuligan.

Teraz może spójrzmy na całą akcję z innej perspektywy – czy nie boicie się, że w mediach Wasza aktywność może zostać uznana za “hakerską”, oczywiście w wielkim uproszczeniu. Dla przeciętnego Kowalskiego anonimowi, hakerzy i przeciwnicy ACTA to jedne i te same osoby. Czy nie boisz się, że stracicie wizerunkowo?

Zastanawiam się czy w obecnej sytuacji kiedy to hakerzy, a nie rząd walczą o prawa do wolności dla obywateli, zwrot „haker” nie zmieniło znaczenia i nie jest komplementem :)

Pytanie dla właścicieli stron – w jaki sposób mogą się przyłączyć do akcji?

Wystarczy odwiedzić stronę: www.jestemprzeciwacta.pl i wkleić kod opublikowany przy stopce strony.

Dziękujemy za wywiad i trzymamy kciuki za powodzenie akcji.

Wpisy promowane

Wydarzenia

4. Data Economy Congress
07.10.2024 - 08.10.2024
CyberTrust 2024
07.10.2024 - 08.10.2024
AI Biznes Forum
29.10.2024 - 30.10.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top