Microsoft: koniec odtwarzaczy Zune

Opublikowano: 15 marca 2011. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Firma Microsoft postanowiła nie rozwijać linii odtwarzaczy multimedialnych Zune, donosi Bloomberg. Funkcje urządzenia przejąć ma platforma Windows Phone 7.

Microsoft nie będzie rozwijać linii odtwarzaczy Zune. Nie pojawią się więc aktualizacje sprzętowe, a funkcje marki mają być zintegrowane z platformą Windows Phone 7. Aktualne modele będą jednak nadal dostępne w sprzedaży, zwłaszcza w Ameryce Północnej.

Specyfikacja techniczna odtwarzaczy Zune nie zmieniła się od połowy 2009 roku, kiedy to na rynku pojawił się model Zune HD. Od tamtej pory aktualizowano jedynie oprogramowanie. Nic dziwnego, że głosy w sprawie możliwego zaprzestania rozwijania marki pojawiały się już od dawna.

Microsoft: koniec odtwarzaczy Zune 1

 

Marka Zune była odpowiedzią Microsoftu na ogromną popularność iPodów firmy Apple. Urządzenie, które wprowadzono na rynek w 2006 roku, miało oferować m.in. nowe doświadczenia związane z interfejsem oraz innowacyjne usługi. Wyniki sprzedaży – nawet pomimo silnej kampanii promocyjnej – nie były jednak rewelacyjne. Nie pomogło także udostępnienie takich rozwiązań jak Zune Marketplace czy Zune Pass oraz wprowadzanie na kolejne rynki.

Zune nie był nigdy złym odtwarzaczem, podkreślają komentarzy. Przyczyn porażki można doszukiwać się w kiepskim pozycjonowaniu produktu na tle konkurencji oraz ograniczenie jego funkcjonalności dla osób niekorzystających z systemu operacyjnego Windows.

Dawid ZarazińskiMicrosoft: koniec odtwarzaczy Zune

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.