Microsoft prezentuje Windowsa 8 [zdjęcia]

Rozpoczęła się BUILD, konferencja Microsoftu, skierowana do twórców oprogramowania. Najważniejszym wydarzeniem była szeroka prezentacja nadchodzącego systemu Windows 8.

Konferencja w kalifornijskim Anheim zebrała przedstawicieli branży IT z całego świata. Największe oczekiwania kierowano w stronę prezentacji systemu Windows 8. Jak można wywnioskować z pierwszych komentarzy, przedstawienie się udało, a system zrobił pozytywne wrażenie.

Fundamentalne znaczenie dla zrozumienia zmian, jakich spodziewać można się po Windows 8, ma fakt, że prezentacja systemu operacyjnego odbyła się na tablecie Samsunga. Nowe „okienka” mają być bardziej „tabletowe” właśnie, a znaczenie technologii mobilnych podkreślane jest na każdym kroku.

Nowy Windows to przede wszystkim interfejs Metro, o którym pisaliśmy już na naszych łamach. Ma on stanowić alternatywę dla tradycyjnego interfejsu, znanego z wcześniejszych wersji Windowsa. Skojarzenia z systemem Windows Phone 7 nie są przypadkowe. Dostęp do funkcji czy aplikacji możliwy jest przez specjalne „płytki”, które prezentować mogą dynamicznie zmieniające się informacje. Metro docenić mają przede wszystkim użytkownicy urządzeń z ekranami dotykowymi, choć możliwa jest także nawigacja za pomocą klawiatury i myszki.

Microsoft prezentuje Windowsa 8 [zdjęcia] 1

Microsoft prezentuje Windowsa 8 [zdjęcia] 2

Microsoft prezentuje Windowsa 8 [zdjęcia] 3

Microsoft prezentuje Windowsa 8 [zdjęcia] 4

Microsoft prezentuje Windowsa 8 [zdjęcia] 5

Microsoft chwali również nowe podejście do aplikacji. Stworzone specjalnie pod interfejs dotykowy tzw. „metro style apps”, mają działać w trybie pełnego ekranu i przypominać programy z obecnie działających systemów mobilnych. Twórcy aplikacji będą mogli korzystać z technologii C, C++, C#, Visual Basic, HTML5/JavaScript oraz XAML.

Z systemem zintegrowana ma zostać także usługa SkyDrive, dzięki której użytkownicy mają uzyskać dostęp do swoich multimediów na dowolnym urządzeniu. Pojawić ma się również sklep z aplikacjami. System ma działać równie dobrze na tabletach, jak i komputerach stacjonarnych podłączonych do wielocalowych monitorów.

Microsoft podkreśla, że nowy system czerpać ma to, co najlepsze z Windows 7. Usprawnieniu ulec mają m.in. menadżer zadań i okien (z interfejsem wstążkowym), możliwość pracy na wielu monitorach.

Czy to jednak wystarczy by zrealizować hasła o prawdziwej rewolucji w świecie systemów operacyjnych? Pierwsze komentarze twórców aplikacji są pozytywne. Zainteresowani mogą zapoznać się z wersją deweloperską Windowsa 8 dostępną w Windows Dev Center.

[zdjęcia: Microsoft]

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top