Microsoft stawia na open source

Opublikowano: 22 lutego 2008. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , ,

Microsoft chce poprawić swój wizerunek w świecie IT. Dlatego korporacja podjęła decyzję o udostępnieniu zewnętrznym programistom dokumentacji swoich najważniejszych produktów, w tym Windowsa Visty i Office’a 2007 – podał InfoWorld.
Najważniejszym celem, który ma nadzieję osiągnąć gigant z Redmond, jest załagodzenie sporu z Komisją Europejską i wypełnienie antymonopolowego orzeczenia Europejskiego Sądu Pierwszej Instancji z września – dodała ArsTechnica. Drugi efekt nowego stanowiska MS to uznanie społeczności open-source’owej za pełnoprawnego partnera w biznesie.

Prezes Microsoftu Steve Ballmer powiedział po telekonferencji z zarządem firmy: Te kroki formalizują nasze trwałe zaangażowanie w zwiększanie interoperacyjności oprogramowania oraz uznają zmieniający się krajobraz technologiczny. Korporacja obiecała, że nie będzie pozywać osób, które stworzą produkty oparte na interfejsach programowania aplikacji (API) autorstwa MS.

Do czerwca zostanie udostępniona dokumentacja Office’a 2007. Ludzie spoza spółki będą więc mogli tworzyć nowe wtyczki do pakietu biurowego, na przykład takie, które obsłużą konkurencyjne formaty plików (głównie chodzi o Open Document Format).

Analityk Chris Swenson tak skomentował dla InfoWorld oświadczenie giganta z Redmond: To jest nowy Microsoft. Naprawdę się zmienia. Ta decyzja jest skutkiem lat sądowych bojów i oskarżeń o monopolistyczne praktyki. Ogólnoświatowe naciski zmusiły wreszcie spółkę do zmiany stanowiska.

Źródło: InfoWorld/ArsTechnica

Wojtek WowraMicrosoft stawia na open source

Podziel się!

O autorze

wojtek