MSP będą sprzedawać w sieci

Ponad połowa polskich małych i średnich firm zamierza poszerzyć swoją obecność w internecie o sprzedaż produktów lub usług – wynika z badania przeprowadzonego przez portal Firmy.net.

Badanie Firmy.net  przeprowadzono w dniach 6-10 stycznia br. (z wykorzystaniem ankiety internetowej) na 3441 przedsiębiorstwach zarejestrowanych w portalu. Uczestnikami badania byli przedstawiciele przedsiębiorstw, które zatrudniają do 10 osób (w 79%) oraz których oferta jest skierowana do osób prywatnych (64%) lub firm (57%). Ofertę badanych firm stanowiły usługi (w 73% przypadków) oraz produkty (w 40% przypadków).

Większość (52%) badanych przedsiębiorców przyznaje, że internet pomaga im dotrzeć do klientów, pośrednio przekładając się na wzrost wielkości sprzedaży. W przypadku aż 21% firm zamieszczenie oferty w sieci wpływa w znaczącym stopniu na poziom sprzedaży oraz ma bezpośrednie przełożenie na liczbę otrzymywanych zamówień i zapytań ze strony klientów. Spora cześć badanych przez Firmy.net przedsiębiorców (18%) traktuje internet wizerunkowo, zdając sobie sprawę, że profesjonalna, nowoczesna firma nie może sobie dziś pozwolić na „internetowy niebyt”. Dla 6% firm internet jest już teraz głównym źródłem sprzedaży, a tylko 1 firma na 100 nie potrzebuje go, by sprzedawać swoje produkty czy usługi. Aż 51% badanych przez Firmy.net deklaruje, że ma w planach sprzedaż produktów lub usług przez internet. 16% nie ma takiego zamiaru.

Przedsiębiorcy dostrzegają rolę internetu w promowaniu swojej oferty, wciąż jednak bardzo„zachowawczo” planują swoje wydatki na kampanie online. Z badania Firmy.net wynika, że budżet na reklamę internetową ponad połowy (63%) małych i średnich firm w 2010 roku nie przekroczy 1000 zł. Tylko 4% badanych zamierza poświęcić na ten cel więcej niż 5000 zł. W poprzednich latach przedsiębiorcy znacznie odważniej planowali swoje budżety na tę formę promocji. Dla porównania jeszcze w październiku 2008 roku aż 20% firm przebadanych przez portal Firmy.net zamierzało wydać na reklamę online więcej niż 5000 zł rocznie.

„Widać, że małe i średnie firmy wyraźnie dostrzegają szanse, jakie niesie umieszczenie towarów na wirtualnych półkach. Sprzedaż przez internet to w końcu nie tylko znaczna redukcja kosztów związanych z utrzymaniem biura oraz personelu, ale także stała (24h/dobę) dostępność oferty i szerszy jej zasięg. Jeśli chodzi o promocję w internecie, dla firm z sektora MSP liczyć się będą przemyślane i skuteczne działania, które nie wymagają dużych środków finansowych. Niewielkie budżety, jakimi z reguły dysponują takie przedsiębiorstwa, jeszcze się skurczyły, co jest na pewno skutkiem kryzysu. Bardzo trudno jest mądrze zagospodarować tak niewielkie środki, ale przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi, dają one szansę, by móc skutecznie promować się w sieci” – podsumowuje Michał Kurczycki, przedstawiciel twórcy Firmy.net, szwajcarskiej firmy NNV AG.

Wpisy promowane

  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...
  • Ezoteryka a karty Tarota
    Stawianie Tarota to praktyka, którą wykorzystuje bardzo wiele osób. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia sprawdzenie tego co nas ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry