Na święta worek pełen… sieciowych zagrożeń

Firma Trend Micro apeluje o zachowanie ostrożności przy korzystaniu z Internetu podczas świątecznych zakupów. Rozpoczynający się 3 grudnia sezon świąteczny to czas największej aktywności konsumentów kupujących prezenty online oraz cyberprzestępców, którzy od miesięcy czekają na tak sprzyjające im okoliczności.
Kupujący online, wpisując w popularne wyszukiwarki typowe sezonowe hasła, takie jak „Christmas gift shopping”, otrzymają pokazujące się w pierwszej kolejności linki do niebezpiecznych stron WWW zawierających szkodliwe oprogramowanie.

Z zagrożeniem wiążą się także wyniki wyszukiwania takich sezonowych haseł, jak:
– Christmas gift shopping;
– Christmas holiday sale;
– Holiday shopping fun.

„Już od września cyberprzestępcy umacniają pozycję swoich stron w wyszukiwarkach, udoskonalając pozycjonowanie na takie sposoby, jak spam w komentarzach czy spam blogowy” — powiedział Raimund Genes, dyrektor ds. technicznych firmy Trend Micro. „Jeśli odwiedzająca takie zainfekowane strony osoba zdecyduje się na zakup, dane jej karty kredytowej zostaną wydane na łup czekających na zyski oszustów”.

Tego typu zagrożenie prawdopodobnie jest wynikiem działalności agentów w przeszłości związanych z przestępczą organizacją Russian Business Network (RBN).

Ponadto wykryto także niebezpieczne strony WWW zawierające ramkę IFRAME, która pozwala na przekierowywanie i instalowanie jeszcze większej ilości szkodliwego oprogramowania w zainfekowanym systemie.

Firma Trend Micro zaleca korzystanie z technologii zabezpieczających przed zagrożeniami internetowymi blokujących szkodliwą zawartość stron WWW i aktywnie interweniujących zanim dojdzie do zainfekowania. Zalecane przez nią produkty dla użytkowników domowych to Trend Micro Internet Security, Trend Micro OfficeScan oraz usługi typu Hosted Services.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry