Najczęściej wybieramy kredyt ratalny

Z danych zebranych przez Acxiom Polska w 2004 roku wynika, że najczęściej wybieranym sposobem finansowania był kredyt ratalny. Ponad 15% gospodarstw domowych, które odpowiedziały na ankietę Acxiom, skorzystało z tej formy finansowania. Niewiele mniej (14%) zaciągnęło pożyczki gotówkowe, natomiast posiadanie kredytów mieszkaniowych i samochodowych zadeklarowało po 3% gospodarstw. Prawie 18% polskich rodzin korzysta także z kart kredytowych, chociaż liczba ich użytkowników jest dwukrotnie niższa niż kart płatniczych.

26% respondentów wyraziło zainteresowanie pożyczkami gotówkowymi, które w głównej mierze chcieliby przeznaczyć na wymianę sprzętu RTV/AGD (57% odpowiedzi), bieżące rachunki (38% wskazań) oraz specjalne wydarzenia – święta i uroczystości rodzinne (20%).

41% konsumentów nie zamierza korzystać z pożyczek gotówkowych z tego względu, iż z reguły nie pożyczają pieniędzy (48%), mają już debet w banku (33%) lub korzystają z pomocy rodziny lub znajomych (24%).

Profil pożyczko i kredytobiorców jest w dużej mierze pochodną wymagań stawianych im przez instytucje finansowe. Naturalnym ograniczeniem jest tzw. zdolność kredytowa i wiek, którą można zaobserwować na przykładzie pozycji zawodowej. I tak na przykład emeryci/renciści korzystają głównie z pożyczek gotówkowych i kredytów ratalnych – dwukrotnie rzadziej posiadają kredyt samochodowy czy mieszkaniowy, co jest domeną pracowników biurowych i kadry menedżerskiej.

Posiadacze kredytów mieszkaniowych i samochodowych to osoby o lepszej sytuacji materialnej – znacznie więcej wskazań we wszystkich przedziałach dochodu powyżej 1800 zł. Kredytobiorcy przeznaczają też większe kwoty na tygodniowe zakupy, które zwykle robią w hiper i supermarketach. Znacznie częściej spędzają urlop za granicą – tylko 12% pożyczkobiorców wybiera inne niż Polska miejsce na swoje wakacje, podczas gdy odsetek wśród korzystających z kredytów mieszkaniowych (28%) i samochodowych (35%) jest znacznie wyższy.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry