Nasza-klasa.pl – w dalszym ciągu z problemami

Serwis Czytodziala.pl przeprowadził badanie dostępności strony www.nasza-klasa.pl. Z badania wynika, że mimo zapowiadanej i przeprowadzonej zmiany serwerów czas dostępności serwisu dla jego użytkowników pozostał taki sam jak wcześniej, w dodatku pojawiły się nowe błędy utrudniające korzystanie ze strony.
Chyba każdy kto próbował korzystać z niezwykle popularnej ostatnio serwisu społecznościowego nasza-klasa.pl natyka się na problemy, strona nie otwiera się wcale lub robi to bardzo, bardzo wolno. Pojawiają się też inne utrudnienia. Jeśli ktoś jest zdecydowany na szukanie dawnej szkoły czy znajomych musi zarezerwować sobie naprawdę sporo czasu. Problemy te dokładnie zbadał serwis Czytodziala.pl przeprowadzając badanie dostępności www.nasza-klasa.pl przed i po zmianie serwerów. W tym celu strona została w okresie 17.12.2007 – 11.01.2008 sprawdzona ok. 30 tys. razy przez niezależny system monitoringu WWW.

Nasza-klasa.pl - w dalszym ciągu z problemami 1

Z raportu opublikowanego po przeprowadzonym badaniu wynika, że po zmianie serwerów serwis nasza-klasa.pl dalej nie działa dobrze. Słynny już "Pan Gąbka" został co prawda wyeliminowany, ale pojawiły się nowe błędy a czas realnej dostępności serwisu pozostał taki sam jak przed zmianą.

W raporcie nasza-klasa.pl została porównana z badaną w tym samym czasie stroną polskiej wersji Wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Polska_Wikipedia). Jak wypadło porównanie? W badanym okresie w grudniu 2007 serwis nasza-klasa.pl był niedostępny dla przeciętnego użytkownika przez ok. 33 godziny i 10 minut, strony Wikipedii tylko ok. 15 minut, a w czasie dostępności serwisów średni czas odpowiedzi serwisu nasza-klasa.pl jest ponad trzy razy dłuższy niż stron Wikipedii.

W tym czasie odnotowano błędy niedostępności strony nasza-klasa.pl m.in. takie jak: Brak połączenia (connection refused), Błąd "Pan Gąbka" (z powodu przeciążenia informacja zwrotna kod 500), Serwer nie odpowiada czy Przekroczony czas oczekiwania (connection timeout).

W nowym roku na pierwsze 9 dni stycznia serwis był niedostępny przez ok.5 dni, do końca badania występowała też przerwa w działaniu od ok. godziny 4 do 5 rano. A w okresie między 10 a 11 stycznia zanotowano 55 powiadomień o nie działaniu.

Nasza-klasa.pl - w dalszym ciągu z problemami 2

Pełny raport wraz z wykresami można znaleźć pod tym adresem
Raport dostępności serwisu nasza-klasa.pl, ma początkować serię cyklicznych raportów Czytodziala.pl dotyczących stanu polskiego i zagranicznego Internetu.

Natomiast jeśli chodzi o użytkowników strony nasza-klasa.pl muszą się oni uzbroić w cierpliwość i liczyć na to, że zapowiedziane przyśpieszenie nabierze w końcu prawdziwego rozpędu. W przeciwnym razie pozostaje pytanie co wygra: cenny czas internautów czy chęć odnowienia dawnych znajomości. A czasu mało kto ma dziś w nadmiarze…

Hanna Laskowska, e-biznes.pl

www.czytodziala.pl
www.nasza-klasa.pl

_____________________________________________________________________

15.01.2008

Zespół Czytodziala.pl postanowił pomóc użytkownikom nasza-klasa.pl i udostępnić monitoring serwisu.

Po podaniu nr gadu-gadu lub e-mail, użytkownik zostanie powiadomiony o ewentualnej awarii serwisu nasza-klasa.pl oraz o powrocie do jego działania. Ma to zaoszczędzić użytkownikom czasu, szczególnie tym – jak czytamy w komunikacie – którzy korzystają z nasza-klasa podczas pracy :)

Nasza-klasa.pl - w dalszym ciągu z problemami 3

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry