Nie wszystkim nasz portal jest na rękę… – wywiad z Maciejem Popowiczem

Nasza-klasa.pl to obecnie jedna z najpopularniejszych stron www w polskim Internecie. Prezentujemy rozmowę z Maciejem Popowiczem założycielem serwisu, jednym z twórców jego sukcesu.
Redakcja: Czy nie czuliście się ostatnio trochę „pod ostrzałem”? Najpierw wszyscy zachwycali się sukcesem serwisu nasza-klasa.pl, potem jednak coraz częściej zaczęli skupiać się na problemach. Dlaczego?

Wiadomo – nie wszystkim nasz portal jest na rękę. Niektórzy dość brzydkimi metodami walczą o swoje. Staraliśmy się w to nie mieszać.

Nie wszystkim nasz portal jest na rękę... - wywiad z Maciejem Popowiczem 1
Wróży się n-k brak perspektyw. Rzeczywiście, użytkownik zapisuje się, korzysta intensywnie z serwisu przez jakiś czas odkrywając szkolne miłości i kolegów z pierwszych wagarów. Z częścią się spotka, z innymi wymieni maile czy telefony, i co dalej?

Portal nie służy tylko do odnawiania kontaktów. Służy również – a może przede wszystkim – podtrzymaniu tych kontaktów. Jesteśmy największym portalem społecznościowym w Polsce. I na pewno będziemy rozbudowywać mechanizmy społecznościowe.

Jednym z głównych problemów portalu są trudności techniczne. Strona w dalszym ciągu nie działa jak należy. Wczytuje się wolno albo wcale, wyskakują komunikaty o błędach lub nie można wysłać wiadomości. Dlaczego tak jest i czy jest szansa na poprawę?

Jest to spowodowane tym, że w ciągu paru miesięcy musieliśmy dobić do poziomu
technicznego takich gigantów jak Onet albo Allegro, które miały na to 8 lat. Są pewne rzeczy, których nie da się zrobić szybciej np. dostawy sprzętu, konfiguracja serwerów. 19 lutego zrobiliśmy duży krok naprzód, rozbudowując naszą macierz dyskową. Kolejne tygodnie będą obfite w takie „duże kroki”.

W zeszłym miesiącu serwis Czytodziala.pl zaproponował użytkownikom nasza-klasa.pl monitoring serwisu. Co Pan myśli o tym projekcie?

Komuś się nudzi :)

Co zmieniło wejście funduszu European Founders? Czy transakcja oznaczała przede wszystkim dodatkowe fundusze, czy nowi współwłaściciele dostarczyli także know-how?

Głównie dała nam niezależność finansową. W końcu mogliśmy kupić własne serwery. Zatrudnić samych siebie i innych pracowników. Zorganizować biuro. To naprawdę wiele. Dodatkowo know-how naszych inwestorów jest olbrzymie i szalenie pomocne.

Czy zaangażowanie funduszu braci Samwer w Facebooka oznacza cos w praktyce dla naszej-klasy? Czy w przyszłości możliwe jest jakieś bliższe działanie z Facebookiem w Polsce?

Nie wykluczone… ;)

Niech Pan coś powie o modelu biznesowym portalu, na czym zarabiacie lub chcecie zarabiać?

Głównie zarabiamy na reklamach. Dodatkowo na zwiększaniu limitu transferu zdjęć. Planujemy niedługo rozbudować inne źródła przychodów.

Wprowadziliście „ustawienia prywatności”. Nie będzie to działało na niekorzyść serwisu? Ukryty profil trudniej znaleźć, nie mówiąc o tym, że wielu użytkowników wcale nie chce odnawiać znajomości tylko zobaczyć czy Kazek jest naprawdę łysy i czy Baśka dalej ma fajny biust ;)

Nie obserwujemy jak na razie żadnego spadku oglądalności portalu. Na szczęście ludzie są inteligentni i nie dali się otumanić wykreowanej przez niektóre media paranoi. Mimo wszystko zawsze wychodzimy z założenia, że jeśli użytkownik chce mieć wybór, to czemu mu go nie dać?

Skoro już mowa o bezpieczeństwie danych to jak wypadła kontrola GIODO? Czy będą jakieś zmiany?

Kontrola GIODO wypadła bardzo pozytywnie. Na konferencji prasowej minister Serzycki bardzo nas pochwalił. Zgłosił też dwie sugestie, które już są wprowadzone w życie.

Ta istotna z punktu widzenia użytkownika zmiana, to dodatkowe zabezpieczenie logowania do portalu przy wykorzystaniu protokołu SSL, dzięki któremu nasze dane wędrują do systemu zakodowane (takie protokoły są standardem dla miejsc w sieci związanych z przelewami gotówki). Nasza-klasa.pl jako pierwszy portal społecznościowy w Polsce będzie mógł się takim zabezpieczeniem wykazać. Dodatkowo razem z GIODO przeprowadzimy wspólną akcję informacyjną na temat bezpieczeństwa w Internecie.

Bliski temu jest też problem podszywania się pod znanych ludzi, był przypadek Aleksandra Kwaśniewskiego, M. Serzyckiego (szefa GIODO) czy też bardziej już nieprzyjemny, kiedy użytkownik podszywający się pod Marię Peszek wyłudzał od innych pieniądze. Macie jakieś pomysły na te fałszywe profile?

Mamy pewne pomysły… – ale ciągle poszukujemy lepszego rozwiązania.

Na Allegro można kupić sobie przyjaciół „do wykorzystania” w swoim profilu, znalazłam np. aukcję, której przedmiotem jest „Znajomy VIP z lamborghini”. Co Pan o tym myśli?

Pewnie to jakiś kawał :)

Czym, oprócz kwestii bezpieczeństwa serwis zaskoczy swoich użytkowników w najbliższym czasie? Jakie nowości planujecie?

Duuużo, ale mają to być niespodzianki dla naszych użytkowników. Ogólnie rzecz ujmując i nie zdradzając tajemnicy – planujemy technicznie wesprzeć naturalny rozwój portalu.

Niech mi Pan na koniec powie czy po odniesionym sukcesie – również finansowym – „przyjaciół” nagle aby nie przybywa…?

Wbrew temu co się pisze w mediach, nie jestem milionerem. Większość pieniędzy z inwestycji poszła na zakup serwerów.  Tak więc nie przybywa również „przyjaciół” ;)

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Hanna Laskowska, e-biznes.pl

www.nasza-klasa.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top