Niemcy: prawa autorskie w wyszukiwarkach i agregatorach wiadomości

Niemieckie władze przygotowują się do wprowadzenia opłat za używanie treści w wyszukiwarkach oraz agregatorach wiadomości. Wszystko to w ramach wymuszenia stosowania praw autorskich przy wykorzystywaniu wycinków artykułów, które stanowią integralną część publikowanych wiadomości w sieci.

Jak podają w oficjalnym piśmie niemieckie władze: komercyjne firmy, jakimi są zarządzający wyszukiwarkami i agregatorami wiadomości, będą musiały uiszczać w przyszłości opłaty wydawcom za dystrybucję produktów prasowych (np. artykułów prasowych) w Internecie.

Niemcy: prawa autorskie w wyszukiwarkach i agregatorach wiadomości 1

Podobne działania miały już miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie zastosowano ograniczenia w publikowaniu wycinków prasowych. W tamtym jednak przypadku nie uwzględniano wyników wyszukiwania. Analogiczna sytuacja zaistniała w Belgii już w 2008 roku, gdzie oskarżona przez belgijskich wydawców firma Google musiała wypłacić 49 mln euro odszkodowania za używanie treści artykułów w serwisie Google News.

W związku z niemieckimi planami właśnie firma Google może stracić najwięcej, ponieważ oprócz agregatora Google News wykorzystuje również treści z innych serwisów przy wynikach wyszukiwania.

źródło: paidContent.com

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry