Nowa domena w programie wyborczym walijskiej partii

Opublikowano: 14 kwietnia 2011. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , , ,

Walijska Plaid Cymru jest jak się zdaje pierwszą partią polityczną, która nowe domenowe rozszerzenie uznaje za ważną część swojego programu wyborczego. Ugrupowanie zapowiada dążenie do powstania końcówki .CYMRU.

Black Mountains, Wales: nice view
 

 

 

 

Plaid Cymru ogłosiła swój program przed wyborami do Walijskiego Zgromadzenia Narodowego (.pdf). Przeczytać w nim można m.in.: „będziemy wspierać działania zmierzające do uruchomienia walijskiej domeny internetowej dotCymru”. „Cymru” oznacza Walię w języku walijskim.

Partia popiera idee niepodległościowe, chce dalszej niezależności od Wielkiej Brytanii. Naturalnym wydaje się wspieranie także niezależności internetowej – poprzez choćby stworzenie własnej końcówki. Oznaczałoby to odłączenie się od wspólnego rejestru .UK.

Pomysł walijskiego rozszerzenia nie jest nowy. Początkowy projekt przewidywał złożenie aplikacji o domenę .CYM. W związku z zasadami ICANN, które zabraniają wprowadzania TLD pasujących do kombinacji ze standardu ISO 3166 postanowiono skoncentrować się na uzyskaniu .CYMRU – CYM zarezerwowana jest bowiem dla Kajmanów (swoją drogą – terytorium zależne Wielkiej Brytanii…).

Czy wprowadzenie nowych domen oznaczać będzie pojawienie się wielu nowych regionalnych rozszerzeń?

[Za: DomainIncite]

aznews.plNowa domena w programie wyborczym walijskiej partii

Podziel się!

O autorze

aznews.pl

Serwis AZnews.pl przedstawia najważniejsze informacje z branży domenowej. Znaleźć tam można bieżące informacje, raporty i zestawienia sprzedaży.